Rengarenk süslenmiş çam ağaçları, ışıltılarla bezenmiş caddeler, pırıltılar saçan vitrinler, en şeker oyuncakların iliştirildiği cepheler… Havada mis gibi kavrulmuş badem, tarçın ve zencefil kokusu… Çocuklar sıcak çikolatalarını, yetişkinler sıcak şaraplarını elleri arasına almış; havanın soğukluğu o an tamamen denklem dışında! Çan sesleri Noel şarkılarına karışıyor; şarkılar kahkahalara… Hele bir de tatlı tatlı yağıyorsa kar, tam bir masal dünyasındasınız işte!

Avrupa'nın En İyi Noel Pazarları

 

Noel pazarı nedir? Ne amaçla kurulur?

Almanya’nın insanlığa kazandırdığı en şahane şeyleri sayarken izin verirseniz Gutenberg’in modern baskı makinesi, Wilhelm Konrad von Röntgen’in röntgen ışınları, Levi Strauss’un jeani gibi maddelerin arasına Noel pazarlarını da ekliyorum! Şu an Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde kurulan bu pazarların kıvılcımı 1298 yılında Viyana’da, kralın vatandaşlara Aralık ayında “Krippenmarkt” adlı bir pazar kurmasına izin vermesiyle yakılmış olsa da, günümüz Noel pazarlarının ilkinin 1384 yılında Almanya’nın Bautzen şehrinde kurulduğu biliniyor.

Eskiden azizlere özel kutlanan günlerde insanlar birbirleriyle hediyeleşirmiş. 16. YY’da Alman protestan reformcu Martin Luther, bu günler yerine Hz. İsa’nın doğduğu günün hediyeleşmenin daha uygun olacağı görüşünü yaymış. O zamandan beri de Noel pazarları yaygınlık kazanmış.

Avrupa'nın En İyi Noel Pazarları

Hristiyanların Hz. İsa’nın doğumunu kutladıkları Noel (diğer bir adıyla Christmas) 25 Aralık’a tekabül ediyor. 24 Aralık’a da Noel Arifesi ya da Christmas Eve diyorlar. Noel gününden önceki 4 haftaya tekabül eden döneme de “Advent” deniyor. Noel pazarları da genelde Kasım ayının sonlarında, Advent döneminin başlarında kuruluyor ve Neol Arifesi’ne kadar açık oluyor. Strasbourg, Colmar gibi bazı şehirlerde pazarlar 30-31 Aralık’a kadar kurulmaya devam ediyor.

Noel pazarları genellikle o şehir, kasaba ya da köyün ana meydanında kuruluyor. Küçük küçük tahta kulübelerde yiyecek-içecek, süsleme ve hediyelik eşyalar satılıyor. Her pazarın belirli ziyaret saatleri var; kapanış saati geldi mi tüm kulübeler kapanıyor. Noel pazarlarının tek olayı bu kulübeler değil elbette. Çeşitli gösteriler, konserler ve oyunlarla ortam tam bir şölen alanına dönüşüyor!

 

Noel zamanı günlük hayat

Noel ve Noel Arifesi Hristiyanlar için oldukça özel bir dini bayram olduğu için bu günlerde genelde her yer kapalı oluyor; ya da sadece öğlene kadar hizmet veriyorlar. Keza 31 Aralık’ta da öğleden sonra açık yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Son iki senedir yılbaşını yurt dışında karşılayan biri olarak kendime söz verdim; bir daha ilk defa ziyaret edeceğim bir şehre 24-25 veya 31 Aralık tarihlerinde gitmeyeceğim. Denemek istediğim pek çok restaurant ve kafeyi, görmeyi çok istediğim bazı müzeleri ya da sergileri sırf bu yüzden ziyaret edememişliğim var.

Bir de bu özel günlerin şöyle bir kötülüğü olabiliyor: normalde menüden kendinize uygun yemekler seçebileceğiniz pek çok güzel mekan Noel ve yılbaşı için özel fiks menü servis edebiliyor. İnanın kişi başı 50-75-100 Euro’luk fiks menüleri gördüğünüzde tek amacınız o an açık bir Mc Donald’s bulmak oluyor.

Avrupa'nın En İyi Noel Pazarları

Yine pek çok yer o günler için rezervasyon yapmanızı isteyebiliyor. Hadi online rezervasyona imkan veren yerler için çok da zorlanmıyorsunuz; yeter ki rezervasyon yapmak için çok geç kalmış olmayın. Bazı yerler sadece telefonla rezervasyon kabul ediyor! Geçen sene Alsace seyahatimiz öncesinde bizzat yaşadığım için söylüyorum: inat edip telefonla rezervasyon yapmaya çalıştığınızda karşınızda İngilizce bilmeyen ya da çat pat bilen biri çıkınca hayattan feci soğuyor, ya burada da yemeyivereyim eksik kalsın diyorsunuz : )

 

Noel pazarlarının gözde yiyecekleri

Aslen Noel pazarlarının havasını deneyimlemek için orada olduğumuzu düşünürsek restaurantmış, menüymüş, rezervasyonmuş kendimizi üzmeye gerek yok. Karınlara bir ziyafet çektirmek için kulübelerden yükselen enfes kokuları takip etsek yeter!

Avrupa'nın En İyi Noel Pazarları

Söz konusu Noel pazarı olunca her ülkenin yöresel lezzetleri de işin içine giriyor tabi. Biz şu ana kadar sadece Almanya, Fransa ve Danimarka Noel pazarlarını deneyimleyebildiğimiz için bu pazarlardan yola çıkacağız ama pek çok ülkede ismen ve cismen benzer yiyecek-içecekler bulacağınızı bildiğimiz için size yol gösterici olacağına inanıyoruz.

 • Bratwurst: domuz etinden yapılan sosis
 • Rindswurst: sığır etinden yapılan sosis
 • Currywurst: körili bir sosla servis edilen domuz etinden yapılma sosis
 • Lebkuchen: zencefil, badem, tarçın ve çeşitli baharatlar barındıran bir tür yumuşak kek-kurabiye
 • Gebrannte Mandeln: şekerle kavrulmuş badem
 • Stollen: içinde kuru meyve parçacıkları bulunan, üzeri pudra şekerli, mayalı bir ekmek-kek türü
 • Bretzel: geleneksel Alman simidi
 • Glühwein / vin chaud / mulled wine / gløgg: baharatlı sıcak şarap. Alırken bardak/kupa için bir depozito ödüyorsunuz. Eğer bunu hatıra olarak saklamak isterseniz geri vermeyebilirsiniz. Geri götürürseniz depozitonuzu iade ediyorlar. Genellikle bu bardak/kupa işini çok ciddiye alıyorlar ve hatıra olarak götürmenizi teşvik edecek şekilde her sene farklı bir şekilde dizayn ediyorlar.
 • Kartoffelpuffer: patatesten yapılan bir çeşit pancake
 • Maroni: kestane
 • Langos: Macarların pişiye benzeyen kızarmış hamuru
 • Pain d’épices: zencefilli kek-kurabiyeler
 • Bredele: Alsace Bölgesi’ne özgü minik kurabiyeler
 • Manalas de Saint-Nicolas: minik adam şeklinde çörekler
 • Berawecka: çeşitli kuru meyvelerden yapılan bir ekmek
 • Sprengerle: geleneksel tahta oyma kalıplar kullanılarak şekil verilen anasonlu kurabiyeler
 • Kurtoskalacs / Trdelnik: baca şeklinde çörekler; Budapeşte’de genellikle içi boş servis edilirken Prag’da içini dondurma, krema, çikolata gibi şeylerle doldurup süslüyorlar

 

2019 Yılı Avrupa’nın En İyi Noel Pazarları

Avrupa’da kültür ve turizmin gelişmesine yönelik çalışmalar yapan Brüksel bazlı European Best Destinations kurumu 2009 yılından beri turizm ofisleriyle ve Avrupa Birliği’nde sürdürülebilir turizm üzerine çalışan EDEN insiyatifi ile birlikte çalışarak Avrupa’nın en iyi tematik destinasyonlarını belirliyor. Best European Christmas Destinations da bunlardan birisi. 2019 yılı Avrupa’nın En İyi Noel Pazarları Ödülleri de geçtiğimiz günlerde açıklandı. 2016, 2017 ve 2018’in en iyi Noel pazarı seçilen Zagreb kural gereği bu sene değerlendirmeye alınmamış ama hala en güzel Noel pazarının o olduğu söyleniyor. Aklımızda bulunsun!

Haydi gelin şimdi 200 binden fazla oyun sonucunda belirlenen bu listenin ilk 10’una şöyle bir göz atalım:

1) Tallinna Jõuluturg: Tallinn – Estonya

Baltık Denizi’nin incisi Estonya’nın başkenti Tallinn, uzun zamandır gitmek istediğim yerler listemde. Açıkçası karından kışından biraz çekinsem de sanırım 2019 Yılı Avrupa’nın En İyi Noel Pazarı seçilmesinin şerefine seyahat planımı gelecek seneki Noel pazarına denk getirmek için elimden geleni yapacağım : )

Tallinn Noel Pazarı

Source: European Best Destinations – Copyright: Sergei Zjuganov

Tallinn’in Noel pazarı “Raekoja plats” adlı meydanda kuruluyor. Pazarın göz bebeği yılbaşı ağacı 1441 yılında dikilmiş. Pazarda Nordik esintili Estonya mutfağından örnekler de sizleri bekliyor olacak. Ancak baştan bir konuda uyarayım: Estonya’nın ünlü yiyeceği black pudding, yani verikäkk, gerçekten bir puding değil; siyah renkli bir sucuk gibi görünen kan sosisi : )

Ne zaman kuruluyor: 15 Kasım 2019 – 7 Ocak 2020

Web sitesi

2) Budapesti Adventi: Budapeşte – Macaristan

Budapeşte benim kendimi en “ait” hissettiğim şehir sanırım. Aşırı saçma, ama şehirde geçirdiğim ilk birkaç saatte yıllardır uzakta kaldığım evime dönmüşüm hissiyle sarıp sarmalandım. Gördüğüm her güzellik karşısında gözlerimi doldurdu, o derece. Belki siz benim kadar etkilenmeyebilirsiniz ama Avrupa’nın en iyi 2. Noel pazarı seçilmesi şerefine Budapeşte’yi listenize alabilirsiniz. Gidecekler özel öneri isterlerse mesaj atsın : )

Budapeşte Noel Pazarı

Source: European Best Destinations – Copyright: Füto Beata

Budapeşte’de birçok pazar kuruluyor ama şehrin Pest tarafındaki St. Stephen Bazilikası (St Istvan Bazilika) ve Vorosmarty Meydanı’ndakiler (Vörösmarty tér) ana pazar niteliğinde. Macarların ünlü pişisi Langos’u, geleneksel baca kekleri kurtoskalacs’ı ve Noel’e özel şekerlemeleri Szaloncukor’u denemeden dönmeyin.

Ne zaman kuruluyor: 

 • St. Stephen Bazilikası’ndaki Adventi Ünnep a Bazilikánál: 22 Kasım 2019 – 1 Ocak 2020
 • Vorosmarty Meydanı’ndaki Vörösmarty téri Budapesti Adventi- és Karácsonyi Vásáron:  8 Kasım 2019 – 1 Ocak 2020

Web sitesi

3) Marché de Noël de Strasbourg: Strasbourg – Fransa

Strasbourg Noel Pazarı

Strasbourg pazarları hakkında detaylı bilgi yazının ilerleyen kısımlarında yer alıyor. Lütfen oraya buyrunuz.

Ne zaman kuruluyor: 22 Kasım – 30 Aralık 2019

Web sitesi

4) Wiener Christkindlmarkt: Viyana – Avusturya

Avrupa’nın el ilgi gören Noel pazarı destinasyonlarından biri Viyana olsa gerek. Başta Habsburg Hanedanı’nın ihtişamlı saraylarında ve ana meydanlarında olmak üzere şehrin birçok yerine Noel pazarları kuruluyor.

Viyana Noel Pazarı

Source: European Best Destinations – Copyright: Calin Stan

Şehrin en gözde Noel pazarları Schönbrunn Sarayı’nın önünde, 3 bin metrekarelik buz pistiyle Rathaus’un yanıbaşındaki Rathausplatz’da, Belvedere Sarayı’nın önünde ve Kunsthistorisches Museum Vienna ile Naturhistorisches Museum Vienna arasındaki Maria-Theresien-Platz’da yer alıyor. Maria-Theresien-Platz ve Schönbrunn Sarayı’nın önündeki pazarlar 27 Aralık itibariyle Yılbaşı pazarına dönüyor.

Ne zaman kuruluyor: 

 • Rathausplatz: 15 Kasım – 26 Aralık 2019
 • Maria-Theresien-Platz: 20 Kasım – 6 Ocak 2020
 • Former General Hospital (“Altes AKH”), University Campus:15 Kasım 2019 – 23 Aralık 2019
 • Belvedere Sarayı: 22 Kasım – 31 Aralık 2019

Web sitesi

5) Erfurter Weihnachtsmarkt: Erfurt – Almanya

Açık konuşmak gerekirse Erfurt denen bir şehrin varlığını daha önce duymamıştım. Meğerse Almanya’nın Orta Çağ’dan fırlamış kasabalarından biriymiş. Noel pazarı St. Marien Katedrali’nin bulunduğu meydanda kuruluyor.

Erfurt Noel Pazarı

Source: European Best Destinations – Copyright: unknown

Ne zaman kuruluyor: 26 Kasım 2019 – 22 Aralık 2019

Web sitesi

6) Poznań Bethlehem: Poznań – Polonya

Poznań’da Noel pazarları Plac Wolności Meydanı ve Stary Rynek Meydanı’nda kuruluyor.,

Poznan Noel Pazarı

Source: European Best Destinations – Copyright: unknown

Ne zaman kuruluyor: 

 • Plac Wolności Meydanı: 16 Kasım 2019 – 22 Aralık 2019
 • Stary Rynek Meydanı: 30 Kasım 2019 – 22 Aralık 2019

Web sitesi

7) Plaisirs D’Hiver / Winterpret: Brüksel – Belçika

2.5 milyon ziyaretçiyi ağırlayan Brüksel Noel pazarları da gözde Noel destinasyonlarından. Fransızca Plaisirs D’Hiver, Flemenkçe Winterpret, İngilizce Winter Wonders olarak adlandırdıkları Noel pazarlarıGrand-Place, Rue de la Bourse, Rue H. Maus, Place de la Bourse, Rue Devaux, Rue Sainte-Catherine, Place Sainte-Catherine, Vismet, Tour-Noire, Rue de l’Évêque, Rue de l’Ecuyer ve Place de la Monnaie’i kapsayan kocaman bir alana yayılmış durumda.

Brüksel Noel Pazarı

Source: European Best Destinations – Copyright: visitbrussels

Ne zaman kuruluyor: 29 Kasım 2019 – 5 Ocak 2020

Web sitesi

8) Aachener Weihnachtsmarkt: Aachen – Almanya

Aachen Katedrali çevresinde kurulan Aachen Noel pazarı her yıl 1.5 milyon ziyaretçiyi ağırlıyormuş. Denemeden dönülmeyecek yiyeceği ise bir tür zencefilli kurabiye olan Printen.

Aachen Noel Pazarı

Source: European Best Destinations – Copyright: Dan Race

Ne zaman kuruluyor: 22 Kasım 2019 – 23 Aralık 2019

Web sitesi

9) Trhy Praha: Prag – Çek Cumhuriyeti

Astronomik Saat Kulesi’ne tırmanıp masal şehir Prag’ı ve Staroměstské náměstí’de (eski şehir meydanı) kurulan Noel pazarını yukarıdan izlemeyi kim istemez! Prag’ı bir kez de Staroměstské náměstí’nin Orta Çağ’dan fırlamış binalarının Noel ışıklandırmalarıyla birlikte tam bir film setine dönüştüğü Noel pazarları zamanı ziyaret edeceğim kesinlikle!

Prag Noel Pazarı

Source: European Best Destinations – Copyright: Cge2010

Prag’da da çok sayıda Noel pazarı kuruluyor ama Staroměstské náměstí, náměstí Republiky ve Václavské náměstí’deki pazarlar şehrin en büyük pazarları. Tredelnik yemeden dönmeyin sakın!

Ne zaman kuruluyor: 

 • Staroměstské náměstí: 30 Kasım 2019 – 6 Ocak 2020
 • náměstí Republiky: 30 Kasım 2019 – 30 Aralık 2019
 • Václavské náměstí: 30 Kasım 2019 – 6 Ocak 2020

Web sitesi

10) Târgul De Crăciun Cluj-Napoca: Cluj – Romanya

“Drakula’nın şehri” olarak da bilinen Cluj-Napoca’nın Noel pazarını görmeye niyet ettiyseniz gezinizi Bran Castle, yani nam-ı diğer Drakula Kalesi’ne yapacağınız bir turla taçlandırmadan dönmeyin derim.

Cluj Noel Pazarı

Source: European Best Destinations – Copyright: unknown

Ne zaman kuruluyor: 22 Kasım 2019 – 31 Aralık 2019

Web sitesi

 

“Yalnız İyi Gezdiğimiz” Noel Pazarları

Haydi gelin şimdi hep birlikte Noel büyüsüyle kalplerimizi ısıtan, yılın bu zamanları resmen birer açık hava tiyatrosuna düşen muhteşem Noel pazarlarından “Yalnız İyi Gezdiklerimiz”e ışınlanalım. Avrupa’nın en iyileri mi bilemeyiz ama her biri bizim için çok kıymetli! Kavuşmak için hayal kuranlara katkımız olursa ne mutlu bize!

 

Nürnberg: Nüremberg Christkindlesmarkt

Nürnberg Noel pazarının simgesi Christkind, her sene Advent döneminin ilk pazar gününden hemen önceki cuma günü kıvırcık sarı saçları ve altın rengi elbisesiyle Nüremberg Christkindlesmarkt Noel pazarını seremoni ile açıyor. Christkind’ı canlandırması için iki senede bir halktan bir genç kız seçiliyor.

Nüremberg Christkindlesmarkt

Nüremberg Christkindlesmarkt

Nüremberg Christkindlesmarkt Frauenkirche Kilisesi’nin hemen önünde, Hauptmarkt’ta kuruluyor. Hemen yakınlardaki Hans-Sachs-Platz’da kurulan Kinderwiehnacht ise mini dönme dolabı ve atlıkarıncasıyla minik ziyaretçileri kalplerinden vuracak, çocuklara özgü bir Noel pazarı.

180’den fazla kulübeden oluşan Nürnberg Noel pazarında en sık rastlayacağınız yiyecek 700 yıllık Nürnberg geleneği olan minik Nüremberg bratwurstları olacak. Bu parmak kadar minik sosislerden 3 taneyi ekmek arasına koyuyorlar, adına da Drei im Wiggla – yani ekmek arası 3 tane- diyorlar. Sanıyorum hepsi domuz etinden yapılma ama pazarda dana etinden sosis bulmak da mümkün.

Nürnberg Noel - Bratwurst

Drei im Wiggla!

Bir diğer Nürnberg geleneği ise Lebkuchen. Bu mis kokulu kek-kurabiyenin anavatanı Nürnberg. Lebkuchen Scmidt bu işin en usta ismi kabul ediliyor. Pazardaki kulübelerinden ya da Frauenkirche’nin hemen yanındaki dükkanlarından mutlaka alıp deneyin; şimdiye kadar yediğim tüm lebkuchenlerden daha lezzetli!

Noel pazarı tabii ki sıcak şarapsız olmaz! Bu sene sıcak şarap 3 Euro. Kupanın kendisi için de 3 Euro depozito alıyorlar. Biz depozitomuzu almayıp kupamızı yanımızda getirdik bile!

Nürnberg Noel Pazarı - Glühwein

Bu güzellik bizle eve geldi

Nürnberg Noel pazarında sergilenen iki geleneksel hediyelik ile başlığımızı noktalayalım. Kulübelerde göreceğiniz Christkind’i andıran melek oyuncaklarına Rayschgold deniyor. Anlatılanlara göre  bir oyuncakçının hasta kızı için yaptığı bu süsler şimdi pek çok evde yılbaşı ağaçlarını süslüyor. Nürberg’e özgü bir diğer hediyelik ise kuru erikten ve cevizden yapılan adamcıklar yani Zwetschgenmannle.

Ne zaman kuruluyor: 29 Kasım – 24 Aralık 2019 

Web sitesi

 

Bamberg: Bamberger Weihnachtsmarkt

2. Dünya Savaşı’ndan hasar almadan kurtulabildiği için muhteşem korunmuş eski şehir bölgesiyle UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan Bamberg’in masal binaları Noel ışıltılarıyla başınızı döndürecek!

Bamberg Noel Pazarı

Bu amcalar muhteşem Noel şarkıları çaldılar

Geleneksel Noel pazarı şehrin ana meydanı Maximiliansplatz’da kurulan Weihnachtsmarkt ancak meydandan sonra St. Martin Kilisesi’nden başlayan, aslında sebze-meyve pazarının kurulduğu Grüner Markt boyunca da standlar kuruluyor.

Ne zaman kuruluyor: 26 Kasım – 23 Aralık 2019

Web sitesi

 

Rothenburg ob der Tauber: Rothenburger Reiterlesmarkt

Rothenburg ob der Tauber’in Orta Çağ’da dikilmiş ve hala ayakta olan sur kapılarından içeri girdiğinizde kendinizi tam bir masal diyarında bulacaksınız. Almanya Romantik Rotası’nın en güzel duraklarından biri olan R.o.d.T.’nin kurabiye evleri kendi başına yetmiyormuş gibi bir de Noel havasına bürününce kendinizi bir film setinde sanmanız pek olası!

Kasabanın ana meydanı Marktplatz’ın kurabiye evlerinin ve ihtişamlı belediye binası Rathaus’un eteklerine kurulan Noel pazarına biz ba-yıl-dık! Pazar arka tarafta St. Jakobkirche Kilisesi’nin etrafına kadar yayılıyor.

Rothenburg ob der Tauber Noel Pazarı

R.o.d.T.’in Noel pazarı adını “Rothenburger Reitle” yani Rothenburg Atlısı’ndan alıyor. İnanışa göre bu atlı başka bir dünyadan gelen bir elçi. Kışın gökyüzünden süzülüp geldiğine ve yanında ölülerin ruhlarını da getirdiğine inanılıyor.

Rathausturm’un 220 basamaklı balkonuna çıkıp yukarıdan Noel pazarı manzarasını izlemek parayla 2 Euro etse de bence paha biçilemez. Hele kar yağdıysa yukarıdan tam bir kış kartpostalına bakıyorsunuz.

Burada sıcak şarap 3 Euro, üzerinde Rothenburger Reitle’nin yer aldığı tam hatıralık  kupanın depozitosu ise 1.5 Euro. Bu kupayı da kaçırmadık ve yanımızda getirdik : )

Rothenburg ob der Tauber Noel Pazarı

Tabii ki bu kupa da bizimle geldi

“365 gün açık Noel dünyası” olarak adlandırabileceğiniz Käthe Wohlfahrt’ın merkezi de Rothenburg ob der Tauber’de. Gelmişken bu büyülü dünyayı dolaşmadan dönmeyin deriz.

Rothenburg ob der Tauber’e gitme planı yapanlar için çok detaylı rehberlerimiz bu linkte yer alıyor : )

Ne zaman kuruluyor: 29 Kasım – 23 Aralık 2019

Web sitesi

 

Strasbourg: Marché de Noël de Strasbourg

Noel'in Başkenti Strasbourg

Strasbourg boşuna kendine “Noel’in Başkenti” demiyor; resmen şehrin dört bir yanında Noel pazarları kuruluyor. En büyükleri ise Place Kléber, Place du Temple Neuf, Place Broglie, Place de la Cathédrale, Place du Marché-aux-Poissons ve Palais des Rohan’dakiler. Place Kléber’de kurulan pazar şehrin ana pazarı niteliğinde. Bu meydana Strasbourgluların çok gurur duyduğu dev yılbaşı ağacı dikiliyor. Her akşam 17:00’de ağacın ışıkları yakıldığında Noel büyüsünü de etrafa saçılmış oluyor. Place Gutenberg ise her sene bir konuk ülkeye tahsis ediliyor. Bu sene meydanda konuk ülke Finlandiya’nın kulübeleri yer alıyor.

Strasbourg Noel Pazarı

Noel günü sonrasında açık kalan nadir pazarlardan Strasbourg’un pazarları. Bu yüzden şehri yılbaşında ziyaret edecekler de bu pazarların atmosferini soluyabiliyor. Yalnız ufak bir ayrıntı: 26 Aralık-30 Aralık arasında sadece Place de la Cathédrale, Place du Marché-aux-Poissons ve  Terrasse du Palais Rohan Noel pazarları açık kalıyor. Biz de 29 Aralık’ta Strasbourg’da bulunduğumuz için sadece bu pazarları gezebilmiştik ama bunlar bile bizi fazlasıyla heyecanlandırmıştı  : )

Alsace Bölgesi’nin genelinde Noel süslemeleri konusunda bir aşmışlık var. Tabii ki Strasbourg da bu geleneğe uyuyor. Arnavut kaldırımlı dar sokakları, etrafını çeviren kanallara görüntüleri yansıyan rengarenk kurabiye evleriyle şehrin en görülmeye değer kısmı olan Petite France yılın bu zamanı daha da ihtişamlı bir hale bürünüyor. Kurabiye tipli evlerin, dükkanların tüm cepheleri oyuncaklarla, süslerle ve ışıltılarla kaplı oluyor!

Süslü cephelerin en güzelleri için de uğramanız gereken sokak Rue de Maroquin.  Yan yana dizilmiş oldukça ünlü üç restaurant olan Le Gruber, Le Tire-Bouchon ve Au Vieux Strasbourg süsleme konusunda kimsenin eline su dökemez muhtemelen : ) Instagram’da sık sık fotoğraflarıyla karşılaştığınız oyuncak ayılarla süslenmiş bina Le Tire-Bouchon’un işte : )

Le Tire-Bouchon'un süslemeleri

Bir zamanlar kuyumcuların yaşadığı Rue du Chaudron, Rue du Sanglier, Rue des Orfèvres ve Rue du Temple Neuf sokaklarından oluşan Carré d’Or (Altın Kare) bölgesi de Noel zamanı mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Tüm bu sokakların ve buradaki mağazaların baştan başa başta, sonu gelmeyecek gibi görünen ışıklandırmalarla ışıl ışıl parladığını düşünün.

Strasbourg Noel Pazarı

Strasbourg’a gitme planı yapanlar için çok detaylı rehberlerimiz bu linkte yer alıyor : )

Ne zaman kuruluyor: 22 Kasım – 30 Aralık 2019

Web sitesi

 

Colmar: Marché de Noël de Colmar

Colmar Noel Pazarı - Petite Venice

İnanın Colmar’ın 2017 yılında Avrupa’nın en iyi 2. Noel pazarı seçilmesi tesadüf değil. Dinlediğiniz tüm peri masallarının burada geçtiğinden şüpheleneceğiniz güzellikteki bu Alsace komünü, Noel’in büyüsüyle birleşince aklınızı kaçırmanıza sebep olabilir. Çünkü Noel zamanında kurabiye evlerini çılgınca süsleyen Colmarlılar resmen şov yapıyor!

Colmar’ın araç trafiğine kapalı minnoş sokaklarında 6 farklı Noel pazarı kuruluyor. Place de la Cathédrale, Place des Dominicains , Place de l’Ancienne Douane, Place Jeanne d’Arc, Petite Venise ve eski gümrük binası Koïfhus’ta tahta kulübelerde enfes kokulu yiyecek-içeceklerin, yetenekli ellerden çıkma süsleme ve hediyeliklerin sergilendiği birer mini dünya var.

Colmar Noel Pazarı

Petite Venise’in 100’lü Monami pastel boya setini kıskandıracak renkleri arasında çocuklar için bir pazar kuruluyor. Place de la Cathédrale’de bu yıl ilk defa Marché Gourmand pazarı kuruluyor. Bu gurme yiyecek pazarında 9 kulübede 9 farklı şefin yetenekleri sergileniyor olacak.

Colmar Noel Pazarı

Colmar’a gitme planı yapanlar için çok detaylı rehberlerimiz bu linkte yer alıyor : )

Ne zaman kuruluyor: 22 Kasım – 29 Aralık 2019

Web sitesi

 

Kopenhag: Julemarkeder i København

Danimarka’nın Hygge kültürünü yaşamak için kış mevsiminden daha güzel bir zaman olamaz! Üzerine türlü türlü kitaplar yazılan “hygge”, Danimarkalıların soğuk ve karanlık günlere rağmen kendilerini mutlu edecek şeyleri yaratma sanatı. Bu, sevdiklerinizle birlikte toplanıp bir şeyler içmek de olabilir, camdan karı izlerken battaniyelere sarınıp sıcacık kahvenizi içmek de. O zaman gelin biz de kendi “hygge”mızı yaratalım ve en kalın şallarımıza, atkılarımıza ve salaş berelerimize bürünüp Kopenhag’ın Noel pazarlarında bir yandan gløgg içip bir yandan da hayatın yavaş yavaş, tatlı tatlı akışını izleyelim!

Kopenhag’da tam 12 yerde pazar kuruluyor ama favorimiz şehrin Disneyland’ı diyebileceğimiz Tivoli Bahçeleri’nde kurulanı! 175 yıllık Tivoli Bahçeleri’nin “Winter Wonderland” temasına bürünmesi her yıl tüm dünyanın dört gözle beklediği bir olay. İskandinav tasarımının muhteşem örneklerinin sergilendiği kulübeleri mi gezersiniz,  içi elma sosu dolu “æbleskiver”leri mi gümletirsiniz, yoksa salıncaklar, atlıkarıncalar ve dönme dolaplar arasında mekik mi dokursunuz bilemeyiz ama burada unutulmaz anılar biriktireceğinize garanti veriyoruz : )

İkinci favorimiz ise Kopenhag’ın en fotojenik bölgesi Nyhavn’da kurulan pazar. Rengarenk evleriyle zaten tam bir tablo gibi olan kanal yılın bu zamanları daha da keyifli oluyor.

Kopenhag Noel Pazarı - Tivoli Bahçeleri

Kopenhag Noel pazarlarında böyle eğlenceli tipler de var : )

Ne zaman kuruluyor: 

 • Jul i Tivoli: 16 Kasım 2019 – 5 Ocak 2020
 • Højbro Plads: 15 Kasım – 22 Aralık 2019

Web sitesi

 

Umuyorum bu yazı sizlere faydalı olmuştur : ) Daha fazla içerik için sizleri Instagram hesabımıza da bekliyorum : )