Sıkışık zamanda geniş bir rota yapmaya çalıştığımız gezilerde mutlaka bir yerlere tam doyamamış olarak dönüyorum. Aralık ayında yaptığımız Nürnberg başlangıçlı Bavyera Noel pazarları seyahatimizde de, sadece birkaç saat zaman geçirebildiğimiz Bamberg ’in tadı fena hale damağımda kaldı.

Nürnberg’den ancak öğleden sonra yola çıkabildiğimiz için Bamberg’e vardığımızda havanın kararmasına neredeyse 1 saat vardı. Tren istasyonundan şehrin asıl görmek istediğim kısmı olan eski
şehir merkezine ulaşmak için yaptığımız 10 dk’lık yürüyüş bile bu güzel şehirden 10 dakikamı çalıyormuş gibi hissediyordum. Kettenbrücke’den geçip de Maximiliansplatz’da kurulan Noel pazarı ufukta görününce bir rahatlama geldiğini hatırlıyorum : )

Bamberg Altes Rathaus

Ama zamanla asıl yarışım bundan sonra başladı. Grüner Markt boyunca uzanan Noel pazarını en sona bırakmaya karar vererek Regnitz Nehri kıyısına doğru bir 7-8 dakika daha yürüdük. Önünden ışık hızıyla geçtiğim her bir kulübenin ışıltısını geride bırakarak asıl hedefime, Altes Rathaus’a vardığımda ise derin bir oh çekmiştim. Yine de, güneşli, masmavi bir havadan alacakaranlık kuşağına hızlı bir geçiş yapmak üzere olduğumuz için içimi derin bir hüzün de kaplamıştı.

İşte Bamberg böyle yer etti anılarımda. Romantik cepheli evleri, dar sokaklarıyla kavuşmak için can attığım ama erken kararan havaya yenik düştüğüm o güzel şehir…

 

Bamberg Hakkında Genel Bilgiler

Bamberg, Almanya’nın Bavyera eyaletindeki Yukarı Frankonya bölgesinde, Regnitz nehri kıyılarında yer alıyor. Yedi tepeye kurulduğu söylenen şehir bu yüzden “Frankonya’nın Roma’sı” olarak da adlandırılıyor.

Babenberg Ailesi’ne ait bir yerleşimken, Frankonya Bölgesi’nde Hristiyanlığın yayılması amacını güden Almanya Kralı II. Heinrich  tarafından 1007 yılında “piskoposluk şehri” ilan edilmiş. II. Heinrich’in ilerleyen yıllarda Kutsal Roma İmparatoru olmasıyla birlikte Bamberg de iyice önem kazanmış. Hatta bir süreliğine Kutsal Roma İmparatorluğu’nun merkezi bile olmuş.

Bamberg Heller Haus

Zamanında bu kadar önemli bir şehirken, 20. YY’a gelindiğinde ne silah ne de endüstriyel anlamda bir üretim yapılmadığı için geri planda kalması bir anlamda Bamberg’in kurtuluşu olmuş. Neredeyse yanı başında olan Nürnberg ve Dresden gibi şehirler II. Dünya Savaşı’ndan ağır hasarlı çıkarken mucizevi bir şekilde Bamberg’e neredeyse hiç dokunulmamış.

Bamberg, barok mimarinin muhteşem örneklerini barındıran yapıları olduğu gibi korunabildiği için 1993 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmış. Öyle ki, Almanya’nın aslını korumuş en büyük eski şehir bölgesi buradaymış. Aynı zamanda Avrupa’nın da en büyüklerinden biri olduğu söyleniyor.

 

Bamberg’e Nasıl Gidilir?

Bamberg’e en yakın şehir Nürnberg. Bu yüzden Bamberg’e ulaşmak için ilk tercihiniz Nürnberg olabilir. Frankfurt, Stuttgart ve Münih de Bamberg’e nispeten yakın şehirler. Ben size Nürnberg’den toplu ulaşımla ilgili bilgi vereceğim.

Almanya sınırları dahilinde toplu taşıma ile ulaşım genellikle sancısız oluyor. Adamların gerçekten çok gelişmiş bir demir yolu sistemi var bir kere. O yüzden aracımız yok, gezemez miyiz diye endişelenmenize hiç gerek yok. Nürnberg’den Bamberg’e trenle 40 dk’da ulaşmak mümkün. Bamberg’e araçla ulaşmak isteyenler için ise Yurt Dışında Araç Kiralama Hakkında Her Şey yazımızın faydalı olabileceğini düşünüyorum : )

Bilet Seçenekleri

Nürnberg’den Bamberg’e trenle ulaşım için iki farklı bilet türünü kullanabilirsiniz. İlki Nürnberg, Bamberg ve yakın çevrede toplu ulaşım hizmeti sunan VGN’nin TagesTicket Plus kartı. Bu kart 2 yetişkin, 4 çocuğa kadar toplamda 6 kişi için geçerli. Bamberg’e ulaşmak için 10 bölgede geçerli olan versiyonunu almanız gerekiyor. Ücret 19.70 Euro.

Tages Ticket Plus VGN

TagesTicketPlus’ı aldığınız gün bu 10 bölge içinde sınırsız toplu taşıma kullanabiliyorsunuz. Ama en güzel tarafı şu ki bu günlük bileti cumartesi günü satın alırsanız pazar günü de geçerli! Biz cumartesi Bamberg’e, pazar günü Rothenburg o.d.T.’e gitmek için bu güzel bileti kullandık ve 2 kişi iki gün boyunca tüm bu seyahatlerimiz + Nürnberg ve Fürth’teki toplu ulaşımımız için sadece 19.70 Euro ödedik. “Bütçe delen seyahat yoktur; iyi planlanmamış seyahat vardır” mottosuyla yaşadığım için sizlerin de bütçeyi delmeden seyahat etmeniz için hizmetinizdeyiz efendim : ) Burada unutmamanız gereken tek şey bu biletin Intercity olarak geçen IC, ICE ve birkaç bazı trende geçerli olmadığı. Gideceğiniz gün için DB’nin sitesinden bilet alır gibi bakarsanız VGN’nin geçerli olduğu seçenekleri görebilirsiniz.

Diğer seçeneğiniz Bayern-Ticket. Bavyera eyaleti genelinde sınırsız ulaşım sağlayan bu günlük kart tek kişi için 25 Euro. Ondan sonraki her bir kişi için 7 Euro ilave ediliyor. Bu bilet 5 kişiye kadar geçerli. Pazartesi-Cuma günleri 09.00-ertesi gün 03:00’e kadar geçerli. Haftasonları ve resmi tatillerde ise o gün 00:00’dan ertesi gün 03:00’e kadar geçerli.

 

Bamberg İçi Ulaşım

Aslında Bamberg’de toplu ulaşıma ihtiyaç duyacağınızı pek sanmıyoruz çünkü özellikle eski şehir bölgesi yürüyerek çok rahatlıkla gezilebilecek büyüklükte. Tren istasyonundan da Regnitz Nehri kıyısına yaklaşık 20 dakikada yürünebiliyor.

Yine de toplu taşıma kullanmaya ihtiyaç duyarsanız, ulaşım sağlayıcısı VGN’nin sitesinde yer alan ulaşım ağı haritasını inceleyebilirsiniz. Buraya TagesTicket Plus ya da Bayern-Ticket kullanarak geldiyseniz, biletlerin geçerlilik süresi boyunca Bamberg içinde de toplu ulaşımı ücretsiz kullanabilirsiniz. Aksi takdirde, farklı bilet seçenekleri için yine VGN’nin sitesinde bilet fiyatlarının bulunduğu sayfayı inceleyebilir ve kendinize uygun seçeneği belirleyebilirsiniz.

Ufak bir hatırlatma: 910 no’lu otobüse binerseniz tam bir turistik şehir gezisi yapmanız mümkün.

Bamberg Sokakları

BAMBERGCard

BAMBERGCard 3 gün geçerli bir şehir kartı. Bu kartla Diözesanmuseum Bamberg, Historisches Museum, Levi Strauss Museum, Naturkunde-Museum, Ludwig Koleksiyonu,E.T.A. Hoffmann-Haus ve Gärtner- und Häckermuseum  müzelerine ücretsiz girebiliyorsunuz. Ayrıca Bamberg’de ve yakın çevresinde otobüs ve trenlere de ücretsiz sınırsız biniş hakkı tanıyor. Bu “yakın çevre”ye tam olarak nereler dahil onu çözemedim ama kartı satın alırken turizm ofisine bir sorup netleştirebilirsiniz. Son olarak 2 saatlik Almanca bir rehberli tura ücretsiz katılabiliyorsunuz ya da 4 saatlik bir İngilizce sesli tur için size bir cihaz ödünç veriyorlar.

Kart ücreti yetişkinler için 14.90 Euro. Daha fazla bilgi için websitelerini inceleyebilirsiniz.

Bamberg Altes Rathaus

Bamberg Gezilecek Yerler

Bamberg üç ayrı bölgeden oluşan ama aslında oldukça kompakt bir şehir. Tren istasyonundan Kettenbrücke’ye kadar olan kısım Gärtnerstadt (“tarımcılar şehri”), Kettenbrücke-Altes Rathaus’a kadar olan kısım Inselstadt (“ada şehri”), Althaus’tan sonraki kısım ise Bergstadt (“tepedeki şehir”) olarak adlandırılıyor. Gelin şimdi, bu birbirinden çok farklı üç bölgeye biraz yakından bakalım.

Bamberg sokakları

Gärtnerstadt

Gärtnerstadt, şehir merkezinde geleneksel tarımın hala sürdürülebildiği bir bölge. Orta Çağ’dan beri kullanılan bahçe ve tarlalarda bugün hala sebze-meyve ve üzüm yetiştiriciliği yapılıyor. Eğer ilginizi çekerse Gärtner- und Häckermuseum’da (sebze-meyve ve üzüm yetiştiricileri müzesi) konuyla ilgi bilgi alabilir ve bu bağ-bahçeleri gezme fırsatı bulabilirsiniz.

Açıkçası bize göre, yazının ilerleyen kısımlarında bahsedeceğimiz “rauchbier” üreticilerinden Brauerei Spezial dışında Gärtnerstadt kısmında pek bir olay yok. Bamberg tren istasyonuna vardığınızda Luitpoldstrasse ve Obere Königstrasse‘yi takip ederek direkt asma kilitlerle dolu aşk köprüsü Kettenbrücke‘ye yönelin deriz.

 

Inselstadt

Regnitz Nehri’yle ilk buluşma noktanız Kettenbrücke’den karşıya geçtiğinizde Bamberg’i en canlı bölgesi olan  Inselstadt’a ulaşmış olacaksınız. Şehrin alışveriş caddesi diyebileceğimiz Hauptwachstrasse üzerinde, birçoğu bildiğimiz markalara ait olan pek çok mağaza var. Biraz ilerlediğinizde karşınıza şehrin ana meydanı Maximiliansplatz çıkıyor. Burası aynı zamanda Noel pazarının da kurulduğu yer. Hem meydan hem de meydandaki Maximiliansbrunnen çeşmesi, ismini Bavyera Kralı I. Maximilian’dan alıyor.

Bamberg Maximiliansplatz

Meydan biter bitmez Grüner Markt‘ın sebze-meyve tezgahları da görünmeye başlayacak. Pazar hariç her gün, Gärtnerstadt’ta üretim yapanlar Grüner Markt boyunca tezgahlarını kuruyorlar. St. Martin Kilisesi ve Bamberglilerin buluşma noktası Neptunbrunnen çeşmesi (diğer adıyla Gabelmoo) de civarda görülmeye değer noktalar. 

Bamberg Grüner Markt

Grüner Markt’ın tezgahları

Stangsstrasse, Kapuzinerstrasse, Kesslerstrasse, Fischstrasse ve Austrasse Inselstadt’ta dolaşmak için not aldığım sokaklardan.

Grüner Markt’ın bitiminden sağa döndüğünüzde Bamberg’in bence en güzel kısmına geçiş yapacağınız o sınır çizgisine, yeniden Regnitz Nehri kıyısına ulaşıyorsunuz.

 

Klein Venedig

Regnitz Nehri kıyısındaki Klein Venedig, yani “Küçük Venedik”, Bamberg’in eski balıkçı muhiti. Colmar‘daki La Petite Venise’in kurabiye evleri kadar renkli olmasalar da burada da yarı kütük evler sıra sıra dizilerek enfes bir görüntü oluşturuyor. Bu manzarayı hem nehrin iki yanından, hem de Untere Brücke‘den izlemek lazım ama arka plana Bamberger Dom‘u da alarak manzaranın hakkını en iyi veren nokta olarak eski liman Am Kranen‘i seçiyorum.

Bamberg Klein Venedig

Altes Rathaus

Regnitz Nehri üstünde, Untere Brücke ile Obere Brücke arasında yer alan Altes Rathaus kesinlikle ve kesinlikle Bamberg’in en ihtişamlı yapısı! Pek çok insan gibi biz de Bamberg’le Altes Rathaus’un muhteşem karelerinden birine denk gelerek tanışmıştık. Freskolarla bezeli cephesi, üzerine sonradan tutturulmuş gibi görünen sarı çerçeveli, üçgen kiremit çatılı kurabiye eviyle kavuşmak için ne kadar da heyecanlıydım! Dedim ya; hava kararmadan, dünya gözüyle şu renkleri gördüğüm an öyle böyle bir oh çekmedim : )

Bamberg Altes Rathaus

Altes Rathaus ne kadar güzelse hikayesi de bir o kadar ilginç. Rivayete göre Bamberg halkı bir belediye binası inşa edilmesini istiyormuş ancak piskopos kendi topraklarından halka bir arazi vermiyormuş. Kafası atan Bambergliler de Regnitz Nehri üzerine yapay bir ada inşa edip üzerine çok istedikleri belediye binasını konduruvermişler. Ne de iyi etmişler!

Bamberg Altes Rathaus

Barok cephesindeki inanılmaz detaylı freskolar arasında iki minik sürpriz saklanmış durumda: üç boyutlu bir melek figürü ile yine üç boyutlu bir melek bacağı. Hadi meleği anladım da, bacak ne alaka çözebilmiş değilim : )

Bamberg Altes Rathaus

Meleği ve melek bacağını görebildiniz mi?

Altes Rathaus şu an belediye binası olarak kullanılmıyor ama bir zamanlar Bamberg şehir konseyinin toplandığı ihtişamlı Rokoko Salonu’na ve 18. YY’ın yaşam tarzına dair ipuçları sunan Ludwig porselen koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Koleksiyonu 6 Euro ücretle ya da BAMBERGCard’ınız varsa ücretsiz gezebilirsiniz.

Bamberg Altes Rathaus

E.T.A. Hoffmann-Haus

Ünlü yazar, besteci, çizer E.T.A. Hoffmann 1800’lü yılların başında Schillerplatz’da yer alan bu binanın ikinci katında yaşıyormuş. Şu an bu evde sanatçının hayatı ve eserlerinden oluşan bir sergi yer alıyor. İlginizi çekerse BAMBERGCard’ınız varsa ücretsiz, yoksa 2 Euro ücretle gezebilirsiniz.

 

Bergstadt

Regnitz Nehri bir zamanların ticaret merkezi sayılan Inselstadt ile piskoposluğun merkezi satılan Bergstadt arasında doğal bir sınır oluşturuyormuş. Altes Rathaus’tan sonra nehrin öteki kıyısından geçer geçmez Bergstadt sınırlarına girmiş oluyorsunuz.

Hemen kıyıda yer alan, üzerine ince ince dokunmuş dantellerin kondurulduğu mavi renkli bir örtü gibi gözüken barok cepheli HellerHaus Bambergli bir tüccar ve sanat koleksiyoncusu olan Joseph Heller’in doğduğu evmiş. Untere Brücke üzerinde yer alan heykel ise II. Heinrich’in eşi Kraliçe Kunigundi’ye ait.

Bamberg Heller Haus

Heller Haus

Bamberger Dom ve Domplatz

Bergstadt’ın en önemli yapısı hiç kuşkusuz Bamberger Dom. Bamberg’in yedi tepesinden birine inşa edilmiş bu dört kuleli katedral öyle ihtişamlı ki tamamını bir fotoğraf karesine sığdırabilmek çok zor. Bamberger Dom II. Heinrich ve eşi Kraliçe Kunigundi ile Papa II. Clemens’in mezarlarını barındırdığı için kendisine ayrı bir önem atfediliyor. Katedralde bir de “Bamberg Atlısı” heykeli var ancak hem bu atlının hem de heykeltraşın kim olduğu bilinmediğinden olsa gerek, oldukça ilgi görüyor.

Bamberger Dom

Bamberger Dom

Katedralin bulunduğu dev meydan Domplatz’daki diğer yapılar da şehrin önemli yapıları. Eski mahkeme binası Alte Hofhaltung şu an tarih müzesini (Historisches Museum) barındırıyor. Bir zamanlar prens-piskoposların sarayı olan Neue Residenz’in ihtişamlı salonlarında ise Bavyera Eyaleti sanat koleksiyonuna ait tabloları görmek mümkün. Neue Residenz’in iç avlusunda yer alan gül bahçesi Rosengarten’de enfes bir Bamberg manzarası izleyebilir; yaz aylarında tomurcuklanan 4.500 gül arasında gezebilirsiniz. Neue Residenz’in kanatlarından birinde yer alan şehir kütüphanesi Staatsbibliothek Bamberg ise ücretsiz gezilebiliyor.

Alte Hofhaltung - Bamberg

Alte Hofhaltung – Bamberg

Eski Benediktin manastırı Kloster Michelsberg Bergstadt bölgesinde görülmeye değer bir başka barok yapı. Manastırın kendisi restorasyon çalışmaları nedeniyle gezilemiyor ancak yaklaşık 600 farklı türden çiçek ve bitki barındıran “kutsal bahçe”si ziyarete açık.

Kloster Michelsberg rahiplerinin bira ürettikleri tarihi mahzenlerde şu an Fränkisches Brauereimuseum (Frankonya Bira Müzesi) yer alıyor. 5 kata yayılmış 1000 metrekarelik bir alanda, bira üretimiyle ilgili 2000’e yakın teşhir bulunuyor. Müzeyi Nisan-Ekim ayları arasında 4 Euro ücretle gezebilirsiniz.

 

Bamberg’in Modern Yüzü

Bamberg, ağırlıklı barok mimarisine tezat oluşturan modern heykelleriyle insanı oldukça şaşırtıyor. Untere Brücke üzerinde yer alan Polonyalı heykeltraş Igor Mitoraj’ın bronz heykeli  Centurione I, bir zamanların saman pazarı Heumarkt’ta yer alan Kolombiyalı sanatçı Botero’nun bronz heykeli Liegende mit Frucht,  Schönleinsplatz’ta yer alan Çinli sanatçı Wang Shugang’ın çember şeklinde çömelmiş oturan sekiz kırmızı adamları Die Roten Männer modern heykel sanatından hoşlananların kaydetmesi gereken duraklar.

Bamberg Centurione I

Centurione I

Bamberg Yeme-İçme Rehberi

Bamberg’de yeme-içme deyince yemekten çok içki ön plana çıkıyor. Nedeni Bamberg’in dünyaca ünlü isli birası Rauchbier. Birkaç sene önce İstanbul’da bir pubda tattığım ve bayıldığım bu koyu renkli birayı içerken gerçekten tütsü kokusunu ve tadını sonuna kadar aldığımı hissetmiştim.

İsli biranın aslında yanlışlıkla üretildiği söyleniyor. Bu konuda çeşitli şehir efsaneleri var; ama hepsinin temeli aynı: bir malt deposunda çıkan bir yangında is kokusu sinen maltlar bira üretiminde kullanılıyor ve ortaya çıkan bu tat şaşırtıcı bir şekilde çok seviliyor. Sonra da gelsin gerisi!

Bamberg’de 11 tane brewery (bira üretimhanesi) var. İçlerinde en ünlüleri ise Rauchbierbrauerei Schlenkerla ve Brauerei Spezial.

 

Rauchbierbrauerei Schlenkerla

Bamberg’de bizzat deneyimleme fırsatı bulduğumuz müthiş bir atmosferi var Schlenkerla’nın. Bir defa kapısındaki kuyruk sokağa taşmış durumda. İçeriden birasını kapan kendini sokaklara atmış; Rauchbier’leri yuvarlayıp kahkahayla gülenler, sohbet edenler, kalabalıklar, yalnız takılanlar, yereller, turistler… ne ararsanız burada!

İçeri girdiğinizde koyu renkli ahşap bir koridor ve koridor boyunca uzanan bira sırası karşılıyor sizi. İçerideki salonlardan birine geçip oturursanız biranızı masanıza getiriyorlar, ama bence asıl deneyim o sırayı beklemekte ve sonra kendinize takılacak bir yer belirlemekte. Sıra çok çabuk ilerliyor, hiç gözünüz korkmasın.

Bamberg rauchbier Schlenkerla

Yüzyıllara dayanan geçmişiyle meşe odunundan yapılma fıçılarda saklanan eşsiz  “Aecht Schlenkerla Rauchbier”ı gümletebilmek için kafanızı küçük pencereden uzatmanız ve 3 Euro + 2 Euro bardak depozitosu ödemeniz yeterli. Yanında bir de kırmızı marka veriyorlar; bardağınızı iade ederken bu markayı da geri vermeyi unutmayın.

Bardağınızı kaptıysanız, hemen oradaki büyük masaya yönelin. Yer varsa mutlaka oturun ve hiç tanımadığınız insanlarla aynı masada kadeh tokuşturmanın keyfini yaşayın.

Bamberg rauchbier Schlenkerla

Schlenkerla haftanın her günü 09:30-23:30 arasında açık.

Bamberg Yeme-İçme Önerileri

  • Tatlı bir mola için Zuckerstück ve Cafezimmer
Bamberg Zuckerstück

Zuckerstück

  • Hem kendi kavurduğu kahve çekirdeklerini satan hem de oturup kahve içebileceğiniz Rösterei M.A.G.
Bamberg Rösterei M.A.G.

Rösterei M.A.G.

  • Hep kahve mi içeceğiz biraz da çay diyenler için Teegiesserei
  • Yerel yemekler için Kachelofen
  • Kraft bira almak isteyenler için Craft Beer Fanshop Weyermann

 

Bamberg Noel Pazarı: Bamberger Weihnachtsmarkt

Bamberg Noel Pazarı

Bu amcalar muhteşem Noel şarkıları çaldılar

Bamberg’e Noel pazarının kurulu olduğu bir dönemde gittiğimiz için kendimi gerçekten şanslı hissediyorum. Zaten kendiliğinden oldukça güzel olan bu şehir Noel ışıklarının ve süslemelerinin etkisiyle daha da albenili bir hale bürünüyor.

Geleneksel Noel pazarı Weihnachtsmarkt şehrin ana meydanı Maximiliansplatz’da kuruluyor. Meydandan sonra Noel pazarı barakaları Grüner Markt boyunca devam ediyor.

2019 yılında Bamberg Noel pazarı 28 Kasım – 23 Aralık 2019 tarihlerinde kuruluyor olacak. Şimdiden planları yapıp biletleri ucuzken almanın tam sırası, ne dersiniz?

Bamberg dışında Avrupa’nın en iyi Noel pazarları nelerdir, hangi tarihlerde kurulur öğrenmek isterseniz sizi Noel Pazarları: Avrupa’nın En İyileri yazımıza bekleriz.

 

Bamberg’den daha fazla fotoğraf için de sizleri Instagram hesabımıza ve #yalniziyigezdik_bamberg etiketimize bekliyoruz : )