Rengarenk süslenmiş çam ağaçları, ışıltılarla bezenmiş caddeler, pırıltılar saçan vitrinler, en şeker oyuncakların iliştirildiği cepheler… Havada mis gibi kavrulmuş badem, tarçın ve zencefil kokusu… Çocuklar sıcak çikolatalarını, yetişkinler sıcak şaraplarını elleri arasına almış; havanın soğukluğu o an tamamen denklem dışında! Çan sesleri Christmas şarkılarına karışıyor; şarkılar kahkahalara… Hele bir de tatlı tatlı yağıyorsa kar, tam bir masal dünyasındasınız işte!

Avrupa'nın En İyi Noel Pazarları

 

Christmas pazarı nedir? Ne amaçla kurulur?

Almanya’nın insanlığa kazandırdığı en şahane şeyleri sayarken izin verirseniz Gutenberg’in modern baskı makinesi, Wilhelm Konrad von Röntgen’in röntgen ışınları, Levi Strauss’un jeani gibi maddelerin arasına Christmas pazarlarını da ekliyorum! Şu an Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde kurulan bu pazarların kıvılcımı 1298 yılında Viyana’da, kralın vatandaşlara Aralık ayında “Krippenmarkt” adlı bir pazar kurmasına izin vermesiyle yakılmış olsa da, günümüz Christmas pazarlarının ilkinin 1384 yılında Almanya’nın Bautzen şehrinde kurulduğu biliniyor.

Eskiden azizlere özel kutlanan günlerde insanlar birbirleriyle hediyeleşirmiş. 16. YY’da Alman protestan reformcu Martin Luther, bu günler yerine Hz. İsa’nın doğduğu günün hediyeleşmenin daha uygun olacağı görüşünü yaymış. O zamandan beri de Christmas pazarları yaygınlık kazanmış.

Avrupa'nın En İyi Noel Pazarları

Hristiyanların Hz. İsa’nın doğumunu kutladıkları Christmas (diğer bir adıyla Noel) 25 Aralık’a tekabül ediyor. 24 Aralık’a da Noel Arifesi ya da Christmas Eve diyorlar. Noel gününden önceki 4 haftaya tekabül eden döneme de “Advent” deniyor. Christmas pazarları da genelde Kasım ayının sonlarında, Advent döneminin başlarında kuruluyor ve Noel Arifesi’ne kadar açık oluyor. Strasbourg, Colmar gibi bazı şehirlerde pazarlar 30-31 Aralık’a kadar kurulmaya devam ediyor.

Christmas pazarları genellikle o şehir, kasaba ya da köyün ana meydanında kuruluyor. Küçük küçük tahta kulübelerde yiyecek-içecek, süsleme ve hediyelik eşyalar satılıyor. Her pazarın belirli ziyaret saatleri var; kapanış saati geldi mi tüm kulübeler kapanıyor. Christmas pazarlarının tek olayı bu kulübeler değil elbette. Çeşitli gösteriler, konserler ve oyunlarla ortam tam bir şölen alanına dönüşüyor!

 

Christmas zamanı günlük hayat

Noel ve Noel Arifesi Hristiyanlar için oldukça özel bir dini bayram olduğu için bu günlerde genelde her yer kapalı oluyor; ya da sadece öğlene kadar hizmet veriyorlar. Keza 31 Aralık’ta da öğleden sonra açık yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Birkaç kez yılbaşını yurt dışında karşılayan biri olarak kendime söz verdim; bir daha ilk defa ziyaret edeceğim bir şehre 24-25 veya 31 Aralık tarihlerinde gitmeyeceğim. Denemek istediğim pek çok restaurant ve kafeyi, görmeyi çok istediğim bazı müzeleri ya da sergileri sırf bu yüzden ziyaret edememişliğim var.

Bir de bu özel günlerin şöyle bir kötülüğü olabiliyor: normalde menüden kendinize uygun yemekler seçebileceğiniz pek çok güzel mekan Christmas ve yılbaşı için özel fiks menü servis edebiliyor. İnanın kişi başı 50-75-100 Euro’luk fiks menüleri gördüğünüzde tek amacınız o an açık bir Mc Donald’s bulmak oluyor.

Avrupa'nın En İyi Noel Pazarları

Yine pek çok yer o günler için rezervasyon yapmanızı isteyebiliyor. Hadi online rezervasyona imkan veren yerler için çok da zorlanmıyorsunuz; yeter ki rezervasyon yapmak için çok geç kalmış olmayın. Bazı yerler sadece telefonla rezervasyon kabul ediyor! Alsace seyahatimiz öncesinde bizzat yaşadığım için söylüyorum: inat edip telefonla rezervasyon yapmaya çalıştığınızda karşınızda İngilizce bilmeyen ya da çat pat bilen biri çıkınca hayattan feci soğuyor, ya burada da yemeyivereyim eksik kalsın diyorsunuz : )

 

Christmas pazarlarının gözde yiyecekleri

Aslen Christmas pazarlarının havasını deneyimlemek için orada olduğumuzu düşünürsek restaurantmış, menüymüş, rezervasyonmuş kendimizi üzmeye gerek yok. Karınlara bir ziyafet çektirmek için kulübelerden yükselen enfes kokuları takip etsek yeter!

Avrupa'nın En İyi Noel Pazarları

Söz konusu Christmas pazarı olunca her ülkenin yöresel lezzetleri de işin içine giriyor tabi. Biz şu ana kadar sadece Almanya, Fransa ve Danimarka Christmas pazarlarını deneyimleyebildiğimiz için bu pazarlardan yola çıkacağız ama pek çok ülkede ismen ve cismen benzer yiyecek-içecekler bulacağınızı bildiğimiz için size yol gösterici olacağına inanıyoruz.

 • Bratwurst: domuz etinden yapılan sosis
 • Rindswurst: sığır etinden yapılan sosis
 • Currywurst: körili bir sosla servis edilen domuz etinden yapılma sosis
 • Lebkuchen: zencefil, badem, tarçın ve çeşitli baharatlar barındıran bir tür yumuşak kek-kurabiye
 • Gebrannte Mandeln: şekerle kavrulmuş badem
 • Stollen: içinde kuru meyve parçacıkları bulunan, üzeri pudra şekerli, mayalı bir ekmek-kek türü
 • Bretzel: geleneksel Alman simidi
 • Glühwein / vin chaud / mulled wine / gløgg: baharatlı sıcak şarap. Alırken bardak/kupa için bir depozito ödüyorsunuz. Eğer bunu hatıra olarak saklamak isterseniz geri vermeyebilirsiniz. Geri götürürseniz depozitonuzu iade ediyorlar. Genellikle bu bardak/kupa işini çok ciddiye alıyorlar ve hatıra olarak götürmenizi teşvik edecek şekilde her sene farklı bir şekilde dizayn ediyorlar.
 • Kartoffelpuffer: patatesten yapılan bir çeşit pancake
 • Maroni: kestane
 • Langos: Macarların pişiye benzeyen kızarmış hamuru
 • Pain d’épices: zencefilli kek-kurabiyeler
 • Bredele: Alsace Bölgesi’ne özgü minik kurabiyeler
 • Manalas de Saint-Nicolas: minik adam şeklinde çörekler
 • Berawecka: çeşitli kuru meyvelerden yapılan bir ekmek
 • Sprengerle: geleneksel tahta oyma kalıplar kullanılarak şekil verilen anasonlu kurabiyeler
 • Kurtoskalacs / Trdelnik: baca şeklinde çörekler; Budapeşte’de genellikle içi boş servis edilirken Prag’da içini dondurma, krema, çikolata gibi şeylerle doldurup süslüyorlar

 

2022 Yılı Avrupa’nın En İyi Christmas Pazarları

Avrupa’da kültür ve turizmin gelişmesine yönelik çalışmalar yapan Brüksel bazlı European Best Destinations kurumu 2009 yılından beri turizm ofisleriyle ve Avrupa Birliği’nde sürdürülebilir turizm üzerine çalışan EDEN insiyatifi ile birlikte çalışarak Avrupa’nın en iyi tematik destinasyonlarını belirliyor. Best European Christmas Destinations da bunlardan birisi. 2022 yılı Avrupa’nın En İyi Christmas Pazarları Ödülleri de açıklanmış durumda.

Haydi gelin şimdi yüzbinlerce oyun sonucunda belirlenen bu listenin ilk 10’una şöyle bir göz atalım:

 

1) Budapeşte – Macaristan

Budapeşte benim kendimi en “ait” hissettiğim şehir sanırım. Aşırı saçma, ama şehirde geçirdiğim ilk birkaç saatte yıllardır uzakta kaldığım evime dönmüşüm hissiyle sarıp sarmalandım. Gördüğüm her güzellik karşısında gözlerimi doldurdu, o derece. Belki siz benim kadar etkilenmeyebilirsiniz ama Avrupa’nın en iyi Christmas pazarı seçilmesi şerefine Budapeşte’yi listenize alabilirsiniz.

Budapest Christmas Market

Source: European Best Destinations – Copyright: Advent Feast at the Basilica

Budapeşte’de birçok pazar kuruluyor ama şehrin Pest tarafındaki St. Stephen Bazilikası (St Istvan Bazilika) önünde kurulan pazar 2022’nin en iyi Christmas pazarı seçilmiş durumda.  Bir diğer ana pazar Vorosmarty Meydanı’nda (Vörösmarty tér) kuruluyor. Macarların ünlü pişisi Langos’u, geleneksel baca kekleri kurtoskalacs’ı ve Christmas’a özel şekerlemeleri Szaloncukor’u denemeden dönmeyin.

Ne zaman kuruluyor: 18 Kasım 2022 – 1 Ocak 2023

Web sitesi

 

2)  Basel – İsviçre

Basel christmas market

Source: European Best Destinations – Copyright: Basel.com

Münsterplatz ve Barfüsserplatz’ta kurulan Christmas pazarları eski şehrin tam göbeğinde yer alıyor. Basler Läckerli denilen bir tür zencefilli kurabiyeyi ve İsviçre raclette peynirini tatmadan dönmeyin.

Ne zaman kuruluyor: 24 Kasım-23 Aralık 2022

Web sitesi

 

3) Metz – Fransa

Metz christmas market

Source: European Best Destinations – Copyright: Philippe Gisselbrecht

Açık konuşayım; ben Metz’i daha önce duymamıştım : ) Fakat kendisi son 10 yıldır en iyi Christmas pazarları listesinde yer alıyormuş! Fransa’daki en iyi pazar diyorlar (Alsace Bölgesi dururken? Allah Allah?). “Sentiers des Lanternes” yani fenerler yolu adı verilen, 400 farklı çeşit fenerden oluşan ışıklı yol görülmeye değer.

Ne zaman kuruluyor: 18 Kasım-24 Aralık 2022

Web sitesi

 

4) Viyana – Avusturya

Avrupa’nın el ilgi gören Christmas pazarı destinasyonlarından biri Viyana olsa gerek. Başta Habsburg Hanedanı’nın ihtişamlı saraylarında ve ana meydanlarında olmak üzere şehrin birçok yerine Christmas pazarları kuruluyor.

Viyana noel pazarı

Source: European Best Destinations – Copyright: Calin Stan

Şehrin en gözde Christmas pazarı 3 bin metrekarelik buz pistiyle Rathaus’un yanıbaşındaki Rathausplatz’da yer alıyor.

Ne zaman kuruluyor: 19 Kasım – 26 Aralık 2022

Web sitesi

 

5) Montbeliard – Fransa

Montbeliard Noel pazarı

Source: European Best Destinations – Copyright: not stated

Montbeliard da benim bu liste sayesinde haberdar olduğum; Fransa’nın doğusundaki bir şehir. Colmar’a 1 saat uzaklıkta; vaktiniz varsa Colmar’dan sonra burayı da gezebilirsiniz.

Ne zaman kuruluyor: 26 Kasım-24 Aralık 2022

Web sitesi

 

6) Craiova – Romanya

Craiova Noel pazarı

Source: European Best Destinations – Copyright: Targul de Craciun Craiova

Craiova’yla da bu liste sayesinde tanıştık : ) Mihai Viteazul Meydanı, Eski Şehir (Piața Frații Buzești), William Shakespeare Meydanı ve Doljana Çeşmesi olmak üzere dört ana pazar kuruluyor.

Ne zaman kuruluyor: 11 Kasım 2022 – 8 Ocak 2023

Web sitesi

 

7) Trier – Almanya

Trier Noel pazarı

Source: European Best Destinations – Copyright: not stated

Tam bir Orta Çağ şehri olan Trier’in ana Christmas pazarı Trier Katedrali’nin önünde kuruluyor.

Ne zaman kuruluyor: 18 Kasım – 22 Aralık 2022

Web sitesi

 

8) Maderia – Portekiz

Madeira Noel pazarı

Source: European Best Destinations – Copyright: Visit Madeira

Madeira da yeni öğrendiğim yerlerden; Afrika’nın kuzeybatısında yer alan Portekiz’e bağlı takım adalardan biri. Burayı ziyaret eden olursa çok rica ediyorum bana bir mesaj atsın : )

Ne zaman kuruluyor: 1 Aralık 2022 – 8 Ocak 2023

Web sitesi

 

9) Brüksel – Belçika

Brüksel Noel pazarı

Source: European Best Destinations – Copyright: VisitBrussels/E.Danhier

Brüksel Christmas pazarı da çok bilinen ve çokça ziyaret edilen pazarladan. Yılda 2.5 milyon ziyaretçi ağırlıyormuş. Grand-Place’taki dev çam ağacı ve binlerce ışık arasında muhteşem bir Christmas deneyimi yaşattığı aşikar!

Ne zaman kuruluyor: 25 Kasım 2022 – 1 Ocak 2023

Web sitesi

 

10) Govone – İtalya

Govone Noel Pazarı

Source: European Best Destinations – Copyright: magicopaesedinatale.com

Bu yıl Avrupa’nın En İyi Christmas Pazarları listesi sayesinde gerçekten genel kültürüm arttı! Govone’yi de öğrenmiş olduk : ) UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Piedmont bölgesinde yer alan Govone, Torino, Cenova ve Milano’ya yakın. Buralarda olursanız belki listenize alırsınız 🙂

Ne zaman kuruluyor: 12 Kasım – 18 Aralık 2022

Web sitesi

 

Listedeki diğer en iyi 10 Noel pazarı ise şöyle:

11) Edinburg – İskoçya

12) Valkenburg – Hollanda

13) Tallinn – Estonya

14) Prag – Çek Cumhuriyeti

15) Manchester – Birleşik Krallık

16) Bruges – Belçika

17) Malaga – İspanya

18) Leipzig – Almanya

19) Nottingham – Birleşik Krallık

20) Dusseldorf – Almanya

 

“Yalnız İyi Gezdiğimiz” Christmas Pazarları

Haydi gelin şimdi hep birlikte Christmas büyüsüyle kalplerimizi ısıtan, yılın bu zamanları resmen birer açık hava tiyatrosuna düşen muhteşem Christmas pazarlarından “Yalnız İyi Gezdiklerimiz”e ışınlanalım. Avrupa’nın en iyileri mi bilemeyiz ama her biri bizim için çok kıymetli! Kavuşmak için hayal kuranlara katkımız olursa ne mutlu bize!

 

Nürnberg: Nüremberg Christkindlesmarkt

Nürnberg Christmas pazarının simgesi Christkind, her sene Advent döneminin ilk pazar gününden hemen önceki cuma günü kıvırcık sarı saçları ve altın rengi elbisesiyle Nüremberg Christkindlesmarkt Noel pazarını seremoni ile açıyor. Christkind’ı canlandırması için iki senede bir halktan bir genç kız seçiliyor.

Nüremberg Christkindlesmarkt

Nüremberg Christkindlesmarkt

Nüremberg Christkindlesmarkt Frauenkirche Kilisesi’nin hemen önünde, Hauptmarkt’ta kuruluyor. Hemen yakınlardaki Hans-Sachs-Platz’da kurulan Kinderwiehnacht ise mini dönme dolabı ve atlıkarıncasıyla minik ziyaretçileri kalplerinden vuracak, çocuklara özgü bir Christmas pazarı.

180’den fazla kulübeden oluşan Nürnberg Christmas pazarında en sık rastlayacağınız yiyecek 700 yıllık Nürnberg geleneği olan minik Nüremberg bratwurstları olacak. Bu parmak kadar minik sosislerden 3 taneyi ekmek arasına koyuyorlar, adına da Drei im Wiggla – yani ekmek arası 3 tane- diyorlar. Sanıyorum hepsi domuz etinden yapılma ama pazarda dana etinden sosis bulmak da mümkün.

Nürnberg Noel - Bratwurst

Drei im Wiggla!

Bir diğer Nürnberg geleneği ise Lebkuchen. Bu mis kokulu kek-kurabiyenin anavatanı Nürnberg. Lebkuchen Scmidt bu işin en usta ismi kabul ediliyor. Pazardaki kulübelerinden ya da Frauenkirche’nin hemen yanındaki dükkanlarından mutlaka alıp deneyin; şimdiye kadar yediğim tüm lebkuchenlerden daha lezzetli!

Noel pazarı tabii ki sıcak şarapsız olmaz! Bu sene sıcak şarap 3 Euro. Kupanın kendisi için de 3 Euro depozito alıyorlar. Biz depozitomuzu almayıp kupamızı yanımızda getirdik bile!

Nürnberg Noel Pazarı - Glühwein

Bu güzellik bizle eve geldi

Nürnberg Christmas pazarında sergilenen iki geleneksel hediyelik ile başlığımızı noktalayalım. Kulübelerde göreceğiniz Christkind’i andıran melek oyuncaklarına Rayschgold deniyor. Anlatılanlara göre  bir oyuncakçının hasta kızı için yaptığı bu süsler şimdi pek çok evde yılbaşı ağaçlarını süslüyor. Nürberg’e özgü bir diğer hediyelik ise kuru erikten ve cevizden yapılan adamcıklar yani Zwetschgenmannle.

Ne zaman kuruluyor: 25 Kasım – 24 Aralık 2022 

Web sitesi

 

Bamberg: Bamberger Weihnachtsmarkt

2. Dünya Savaşı’ndan hasar almadan kurtulabildiği için muhteşem korunmuş eski şehir bölgesiyle UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan Bamberg’in masal binaları Noel ışıltılarıyla başınızı döndürecek!

Bamberg Noel Pazarı

Bu amcalar muhteşem Noel şarkıları çaldılar

Geleneksel Christmas pazarı şehrin ana meydanı Maximiliansplatz’da kurulan Weihnachtsmarkt ancak meydandan sonra St. Martin Kilisesi’nden başlayan, aslında sebze-meyve pazarının kurulduğu Grüner Markt boyunca da standlar kuruluyor.

Ne zaman kuruluyor: 22 Kasım – 23 Aralık 2022

Web sitesi

 

Rothenburg ob der Tauber: Rothenburger Reiterlesmarkt

Rothenburg ob der Tauber’in Orta Çağ’da dikilmiş ve hala ayakta olan sur kapılarından içeri girdiğinizde kendinizi tam bir masal diyarında bulacaksınız. Almanya Romantik Rotası’nın en güzel duraklarından biri olan R.o.d.T.’nin kurabiye evleri kendi başına yetmiyormuş gibi bir de Christmas havasına bürününce kendinizi bir film setinde sanmanız pek olası!

Kasabanın ana meydanı Marktplatz’ın kurabiye evlerinin ve ihtişamlı belediye binası Rathaus’un eteklerine kurulan Christmas pazarına biz ba-yıl-dık! Pazar arka tarafta St. Jakobkirche Kilisesi’nin etrafına kadar yayılıyor.

Rothenburg ob der Tauber Noel Pazarı

R.o.d.T.’in Christmas pazarı adını “Rothenburger Reitle” yani Rothenburg Atlısı’ndan alıyor. İnanışa göre bu atlı başka bir dünyadan gelen bir elçi. Kışın gökyüzünden süzülüp geldiğine ve yanında ölülerin ruhlarını da getirdiğine inanılıyor.

Rathausturm’un 220 basamaklı balkonuna çıkıp yukarıdan Christmas pazarı manzarasını izlemek parayla 2 Euro etse de bence paha biçilemez. Hele kar yağdıysa yukarıdan tam bir kış kartpostalına bakıyorsunuz.

Burada sıcak şarap 3 Euro, üzerinde Rothenburger Reitle’nin yer aldığı tam hatıralık  kupanın depozitosu ise 1.5 Euro. Bu kupayı da kaçırmadık ve yanımızda getirdik : )

Rothenburg ob der Tauber Noel Pazarı

Tabii ki bu kupa da bizimle geldi

“365 gün açık Christmas dünyası” olarak adlandırabileceğiniz Käthe Wohlfahrt’ın merkezi de Rothenburg ob der Tauber’de. Gelmişken bu büyülü dünyayı dolaşmadan dönmeyin deriz.

Rothenburg ob der Tauber’e gitme planı yapanlar için çok detaylı rehberlerimiz bu linkte yer alıyor : )

Ne zaman kuruluyor: 25 Kasım – 23 Aralık 2022

Web sitesi

 

Strasbourg: Marché de Noël de Strasbourg

Noel'in Başkenti Strasbourg

Strasbourg boşuna kendine “Noel’in Başkenti” demiyor; resmen şehrin dört bir yanında Christmas pazarları kuruluyor. En büyükleri ise Place Kléber, Place du Temple Neuf, Place Broglie, Place de la Cathédrale, Place du Marché-aux-Poissons ve Palais des Rohan’dakiler. Place Kléber’de kurulan pazar şehrin ana pazarı niteliğinde. Bu meydana Strasbourgluların çok gurur duyduğu dev yılbaşı ağacı dikiliyor. Her akşam 17:00’de ağacın ışıkları yakıldığında Christmas büyüsünü de etrafa saçılmış oluyor. Place Gutenberg ise her sene bir konuk ülkeye tahsis ediliyor. 

Strasbourg Noel Pazarı

Noel günü sonrasında açık kalan nadir pazarlardan Strasbourg’un pazarları. Louise Weiss Meydanı’nda kurulan pazarlar 1 Ocak 2023’e kadar açık olacak. 

Alsace Bölgesi’nin genelinde Christmas süslemeleri konusunda bir aşmışlık var. Tabii ki Strasbourg da bu geleneğe uyuyor. Arnavut kaldırımlı dar sokakları, etrafını çeviren kanallara görüntüleri yansıyan rengarenk kurabiye evleriyle şehrin en görülmeye değer kısmı olan Petite France yılın bu zamanı daha da ihtişamlı bir hale bürünüyor. Kurabiye tipli evlerin, dükkanların tüm cepheleri oyuncaklarla, süslerle ve ışıltılarla kaplı oluyor!

Süslü cephelerin en güzelleri için de uğramanız gereken sokak Rue de Maroquin.  Yan yana dizilmiş oldukça ünlü üç restaurant olan Le Gruber, Le Tire-Bouchon ve Au Vieux Strasbourg süsleme konusunda kimsenin eline su dökemez muhtemelen : ) Instagram’da sık sık fotoğraflarıyla karşılaştığınız oyuncak ayılarla süslenmiş bina Le Tire-Bouchon’un işte : )

Le Tire-Bouchon'un süslemeleri

Bir zamanlar kuyumcuların yaşadığı Rue du Chaudron, Rue du Sanglier, Rue des Orfèvres ve Rue du Temple Neuf sokaklarından oluşan Carré d’Or (Altın Kare) bölgesi de Christmas zamanı mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Tüm bu sokakların ve buradaki mağazaların baştan başa başta, sonu gelmeyecek gibi görünen ışıklandırmalarla ışıl ışıl parladığını düşünün.

Strasbourg Noel Pazarı

Strasbourg’a gitme planı yapanlar için çok detaylı rehberlerimiz bu linkte yer alıyor : )

Ne zaman kuruluyor: 25 Kasım – 24 Aralık 2022

Web sitesi

 

Colmar: Marché de Noël de Colmar

Colmar Noel Pazarı - Petite Venice

İnanın Colmar’ın çok sık Avrupa’nın En İyi Christmas Pazarları listesine girmesi tesadüf değil. Dinlediğiniz tüm peri masallarının burada geçtiğinden şüpheleneceğiniz güzellikteki bu Alsace komünü, Christmas’ın büyüsüyle birleşince aklınızı kaçırmanıza sebep olabilir. Çünkü Christmas zamanında kurabiye evlerini çılgınca süsleyen Colmarlılar resmen şov yapıyor!

Colmar’ın araç trafiğine kapalı minnoş sokaklarında 6 farklı Christmas pazarı kuruluyor. Place de la Cathédrale, Place des Dominicains , Place de l’Ancienne Douane, Place Jeanne d’Arc, Petite Venise ve eski gümrük binası Koïfhus’ta tahta kulübelerde enfes kokulu yiyecek-içeceklerin, yetenekli ellerden çıkma süsleme ve hediyeliklerin sergilendiği birer mini dünya var.

Colmar Noel Pazarı

Petite Venise’in 100’lü Monami pastel boya setini kıskandıracak renkleri arasında çocuklar için bir pazar kuruluyor. 

Colmar Noel Pazarı

Colmar’a gitme planı yapanlar için çok detaylı rehberlerimiz bu linkte yer alıyor : )

Ne zaman kuruluyor: 24 Kasım – 29 Aralık 2022

Web sitesi

 

Kopenhag: Julemarkeder i København

Danimarka’nın Hygge kültürünü yaşamak için kış mevsiminden daha güzel bir zaman olamaz! Üzerine türlü türlü kitaplar yazılan “hygge”, Danimarkalıların soğuk ve karanlık günlere rağmen kendilerini mutlu edecek şeyleri yaratma sanatı. Bu, sevdiklerinizle birlikte toplanıp bir şeyler içmek de olabilir, camdan karı izlerken battaniyelere sarınıp sıcacık kahvenizi içmek de. O zaman gelin biz de kendi “hygge”mızı yaratalım ve en kalın şallarımıza, atkılarımıza ve salaş berelerimize bürünüp Kopenhag’ın Noel pazarlarında bir yandan gløgg içip bir yandan da hayatın yavaş yavaş, tatlı tatlı akışını izleyelim!

Kopenhag’da tam 12 yerde pazar kuruluyor ama favorimiz şehrin Disneyland’ı diyebileceğimiz Tivoli Bahçeleri’nde kurulanı! 175 yıllık Tivoli Bahçeleri’nin “Winter Wonderland” temasına bürünmesi her yıl tüm dünyanın dört gözle beklediği bir olay. İskandinav tasarımının muhteşem örneklerinin sergilendiği kulübeleri mi gezersiniz,  içi elma sosu dolu “æbleskiver”leri mi gümletirsiniz, yoksa salıncaklar, atlıkarıncalar ve dönme dolaplar arasında mekik mi dokursunuz bilemeyiz ama burada unutulmaz anılar biriktireceğinize garanti veriyoruz : )

İkinci favorimiz ise Kopenhag’ın en fotojenik bölgesi Nyhavn’da kurulan pazar. Rengarenk evleriyle zaten tam bir tablo gibi olan kanal yılın bu zamanları daha da keyifli oluyor.

Kopenhag Noel Pazarı - Tivoli Bahçeleri

Kopenhag Noel pazarlarında böyle eğlenceli tipler de var : )

Ne zaman kuruluyor: 18 Kasım – 31 Aralık 2022

Web sitesi

 

Umuyorum bu yazı sizlere faydalı olmuştur : ) Daha fazla içerik için sizleri Instagram hesabımıza da bekliyorum : )