Pek çoğumuzun mutlaka görülmesi gereken yerler listesi ağırlıklı olarak İtalya, İspanya, Fransa, Hollanda gibi popüler ülkelerin turistik şehirlerinden oluşuyor. Yakın zamana kadar bizde de durumlar aynen bu şekildeydi. Listemize tikler attıkça yeni yerlerin, yeni şeylerin arayışına girmeye başladık. 2017 sonbahar Avrupa rotamızı planlamaya başladığımızda ise en büyük hayalimiz doğayla kucaklaşabilmekti. Biz o zamana dek bilmiyorduk doğayla kavuşmak için yapılacak en güzel rotaların hep Slovenya’dan geçtiğini… İşte bizim Bled Gölü hikayemiz böyle başladı. Aradığımızdan çok daha fazlasıyla sarmalandığımız bu rotanın tüm detayları umarım sizin hayallerinize de rehber olur.

 

Bled Gölü ve Slovenya’nın Muhteşem Doğası

Bled Gölü Slovenya’nın Alpler’le buluştuğu ve büyük bir kısmı milli park olan Gorenjska bölgesinde yer alıyor. Gölün bu kadar popüler olmasının sebebi kuşkusuz nefes kesen manzarası. Straža, Ojstrica, Osojnica, Ravnica, Kuhovnica, Višce ve Grad tepelerinin sarmaladığı gölün ve ortasındaki adacığın görüntüsü hangi mevsim olursa olsun insanın gönül telini titretiyor. Göle vuran yansımaların ve tepelerin ardında doğup batan güneşin ışık oyunları gözlerinizi kamaştırıyor.

Gördüklerinizin Slovenya’nın eşsiz doğal güzelliklerinin sadece ufak bir kısmı olduğundan emin olun. Yüzölçümünün %60’ının yeşil olduğu Slovenya, 2016 yılında aldığı “yeşil destinasyon” sertifikası ile dünyada bu ünvana sahip ilk ülke olmuş. Başkent Ljubljana’nın da “2016 Yılı Avrupa’nın Yeşil Başkenti” seçildiğini hatırlatmakta fayda var. Bilinçle, doğayı el üstünde tutarak yaşamanın ve sürdürülebilir turizmin desteklendiği bu ülkeye yapacağınız seyahatlerde ciğerinize çektiğiniz oksijenin ruhunuza nasıl iyi geldiğini fark edeceksiniz.

 

Bled Gölü’ne Nereden ve Nasıl Gidilir?

Bled Gölü Slovenya’nın Avusturya ve İtalya sınırlarına oldukça yakın. Buraya ulaşmak için en yakın şehirler Slovenya’da Ljubljana (arabayla 40 dk), Avusturya’da Salzburg (2 saat 40 dk) ve Graz (2.5 saat), İtalya’da Venedik (3 saat) ve Hırvatistan’da Zagreb (2 saat 10 dk). Ne acıdır ki bu şehirlerin hiçbirine ülkemiz low-cost havayolu şirketlerinin uçuşu yok. Olur da THY gibi firmalardan bütçenize göre bir bilet bulamazsanız hiç üzülmeyin. Seyahatte çareler tükenmez! Bled Gölü’ne gitmek için Münih’ten yola çıkmak da güzel bir seçenek. Siz de bizim gibi Münih’e uygun bilet kovalayıp oradan araçla 4 saatte Bled’e geçebilirsiniz. Münih’le ilgili detaylı rehberlerimiz de var hem : )

Biz geçen sene Eylül ayı sonunda, tam da Oktoberfest’e denk gelen bir zamanda Pegasus Airlines ile Münih’e çok uygun bir bilet yakalamıştık. Oktoberfest zamanı Münih’te konaklama fiyatları çılgın olduğundan biz Salzburg’da konaklamayı tercih ettik. Münih’e indiğimiz gibi bavullarımızı emanete verip Oktoberfest’e gittik; aynı gece trenle 2.5 saatte Salzburg’a vardık. Ertesi gün Salzburg’dan araç kiralayarak bu muhteşem rotayı kiralık aracımızla gerçekleştirdik. Siz de bu rotayı yaparken araç kiralama niyetindeyseniz Yurt Dışında Araç Kiralama yazımızı mutlaka okuyun deriz. Bu yazımızda Slovenya’da kullanmanız gereken vinyetlerle ilgili bilgilere de yer verdik.

Araç kiralamayacaksanız Bled Gölü’ne biraz meşakkatli de olsa toplu taşımayla ulaşmanız mümkün. Ben yine de imkanlarınız el veriyorsa araç kiralayın derim; böylece hem aktarmalardan kurtulup daha rahat ulaşırsınız, hem de yol üstünde gönlünüzü çelen bir yer, bir manzara görürseniz durup keyfini çıkarma fırsatınız olur.

Ljubljana’dan Ulaşım

Ljubljana’dan Alpetour otobüsleriyle 1 saat 20 dk’da Bled Mlino durağına ulaşabilirsiniz.

Münih’ten Ulaşım

Flixbus otobüsleriyle yaklaşık 5 saatte direkt olarak Bled’e varmanız mümkün. Alternatif olarak Münih’ten Villach’a trenle 4.5 saatte gidip oradan 1 saatte Flixbus’la Bled’e geçebilirsiniz. Bir diğer seçenek de Münih’ten Lesce’ye trenle 5.5 saatte gidip oradan Bled’e Alpetour otobüsleriyle 15 dk’da ulaşmak.

Salzburg’dan Ulaşım

Salzburg’dan Bled’e Flixbus’la gitmek için Münih’ten aktarma yapmanız gerekiyor. Bu da yolculuğun 8-9 saati bulmasına yol açıyor. Alternatif olarak Salzburg’dan Villach’a trenle 2.5 saatte gidip oradan 1 saatte Flixbus’la Bled’e geçebilirsiniz. Bir diğer seçenek de Salzburg’dan Lesce’ye trenle 3.5 saatte gidip oradan Bled’e Alpetour otobüsleriyle 15 dk’da ulaşmak.

Graz’dan Ulaşım

Graz’dan Ljubljana’ya 2 saat 45 dk’da Flixbus’la ulaşıp oradan Bled’e devam edebilirsiniz. Alternatif olarak Graz’dan Klagenfurt’a trenle 2 saatte gidip oradan da 1 saat 40 dk’da Flixbus’la Bled’e geçebilirsiniz.

Venedik’ten Ulaşım

Flixbus otobüsleriyle yaklaşık 6 saatte Trieste aktarmalı olarak Bled’e varmanız mümkün. Alternatif olarak Venedik’ten Villach’a trenle 3 saat 15 dk’da gidip oradan 1 saatte Flixbus’la Bled’e geçebilirsiniz.

Zagreb’den Ulaşım

Flixbus otobüsleriyle yaklaşık 4 saatte direkt olarak Bled’e varmanız mümkün. Bir diğer seçenek de Zagreb’den Lesce’ye trenle 3 saatte gidip oradan da Alpetour otobüsleriyle Bled’e 15 dk’da ulaşmak.

Otopark Mevzuları

Bled Gölü yakınlarında aracınızı park edebileceğiniz alanlar mevcut. Biz Google Maps’te Lake Bled Parking diye geçen otoparka bırakmış aracımızı. Geçen sene otopark ücretinin saati 1.5 Eur, tüm gün ise 5 Euro idi. Güncel fiyatları kontrol ettiğimde saatinin 1.8 Euro, günlük ise 7 Euro olduğunu gördüm. Bunun dışında göl kenarında otomatlardan ödeme yaparak park edebileceğiniz alanlar da gördük ancak tarifesini bilmiyorum maalesef.

 

Konaklama

Biz Bled Gölü’ne günübirlik gittiğimiz için konaklama önerisinde bulunamayacağım ancak böylesi muhteşem bir doğanın ortasında kamp yapmak isterseniz gölün batı kıyısında Sava Camping’de kamp atabileceğinizi hatırlatayım.

Bu arada bütçeniz elverir mi bilemem ama bahsetmeden geçmeyeyim; 1947 yılında göl kenarına inşa edilen ve Yugoslavya Devlet Başkanı Mareşal Tito’nun yazlık evi olan Vila Bled şu an otel olarak hizmet veriyor.

 

Bled Gezilecek Yerler

Bled Adası ve Kilise

Bled Gölü’nün ikonik fotoğraflarında, gölün ortasında üzerinde bir kiliseden başka bir şey olmayan bir ada görürsünüz. İşte bu ada Slovenya’da bulunan tek ada! “Blejski otok” yani Bled Adası’na geleneksel “Pletna” tekneleriyle 10 dk’da ulaşmanız mümkün. “Pletnarstvo” yani bu teknelerin kürekçiliği nesilden nesile aktarılan ve oldukça önem atfedilen baba yadigarı bir meslek.

Geleneksel Pletna tekneleri Bled'e çok yakışıyor

Geleneksel Pletna tekneleri Bled’e çok yakışıyor

Pletna’lara biniş ücreti kişi başı gidiş-dönüş 14 Euro. Casino Bled önü, Mlino durağı ve gölün batı ucundaki Velika Zaka’dan tekneye binebilirsiniz. Tekne sizi adaya bıraktıktan sonra 40 dk serbest zaman tanıyor. Sonra da sizi aldığı gibi geri götürüyor.

Adaya ulaşmanın bir diğer yolu da Hotel Park’ın önünden kalkan elektrikli tekneler. Bu teknelerin kişi başı gidiş-dönüş ücreti 11 Euro; ancak “Pletna”nın verdiği zevki verir mi ona siz karar verin : )

Biz zaman darlığından adacığa gidemedik; ama göl kıyısından adayı ve gölde süzülen Pletna’ları izlemenin verdiği keyif bize bunun eksikliğini hiç hissettirmedi.

Bled Adası Kilisesi

Asıl adı Cerkev Marijinega Vnebovzetja (Meryem’in Göğe Kabulü) olan bu kilise evlilik törenleri için oldukça popüler bir hal almış. Tüm dünyadan çiftler gelip bu muhteşem ortamda, böyle ikonik bir kilisede hayatlarını birleştiriyor.

Kiliseye 99 basamaklı bir merdiven çıkarak ulaşılıyor. Geleneklere göre damadın gelini kucaklayıp bu 99 basamağı çıkarması gerekiyor : ) Adayı ziyaret eden evli çiftler: siz de bu gelenekten nasibinizi alıyorsunuz! Evli çiftlerin de aynı seremoniyi gerçekleştirmesi kendilerine uğur getiriyormuş.

Kiliseyi ziyaret etmek için 6 Euro’luk bir ücret ödemeniz gerek. Dilekleri yerine getirdiğine inanılan kilise çanını çalabilmeniz için korkarım bunu gözden çıkarmalısınız : )

 

Heart of Bled

Bled Gölü’nde yaşadığınız romantizmi ölümsüzleştirmek için kalp şeklindeki bu dev çerçeveden daha güzel bir yer olamaz! Bled Adası’nı da kadraja almayı unutmayın : )

Bled Kalesi (Blejski grad)

Bled’de göreceğiniz enfes manzaralardan bir diğeri de gölün tepesindeki yamaç ve burada bulunan Bled Kalesi. Biz yine zamansızlıktan kaleye çıkamadık ama görünüşe göre kaleden Bled manzarasını izlemek de bir başka keyifli oluyor.

Slovenya’nın en eski kalesi olan bu kalenin içinde Bled’in tarihçesi ve kültürüne ışık tutan bir müze var. Kaleye giriş için 11 Euro ödemeniz gerekiyor. Ziyaret saatleri için websitesini inceleyebilirsiniz. Kaleyi ve müzeyi gezmek ilginizi çekmiyorsa bile gölü tepeden görmek; Julyen Alplerini ve Gorenjska bölgesini kuş bakışı izlemek için buraya çıkmaya değer.

Kale göl seviyesinden 600 metre kadar yukarıda bulunuyor. Gölün kuzey kıyısından buraya 10 dk’da tırmanmak mümkün. Kalenin hemen dibinde ufak bir park alanı olduğunu da okumuştum ama teyit edemiyorum.

 

St. Martin Kilisesi

Bled’in bir diğer ikonik görünümlü yapısı St. Martin Kilisesi kale yakınlarında yer alıyor. Turistik anlamda bir özelliği yok ama bu kilise de neymiş diyenler için yer vermek istedim.

Bled Gölü Aktiviteleri

Bled Gölü’ne gittiğinizde yapacağınız en romantik aktivite sanırım gölde tekne turu yapmak. Pletna ya da elektrikli tekne ile adaya gitmenin dışında kiralayacağınız küçük kayıklarla kendiniz kürek çekerek gölde tur yapmanız mümkün. Kayık kiralayabileceğiniz çeşitli yerler mevcut; ben Sava Hotel’in saati 20 Euro’ya kiralama yaptığını bizzat gördüm.

Gölün çevresi 6 km’lik bir parkurdan oluşuyor. Gölü her açıdan görebilmek için bu parkurda hafif bir yürüyüş yapabilirsiniz. Dilerseniz bisiklet kiralayıp adanın çevresini bu şekilde de gezebilirsiniz. Göl kenarında yürüyerek ya da bisikletle manzarayı içinize çekmek, yorulunca bir banka oturup gölde süzülen ördekleri izlemek büyük keyif.

Straža, Ojstrica, Osojnica ve Kuhovnica tepelerine tırmanmak da mümkün. Burada çeşitli trekking rotaları var. Turist bürosuna danışırsanız bu rotalar hakkında bilgi vereceklerini düşünüyorum. Zamanımız olsaydı mutlaka Ojstica’ya çıkardık. 25 dk’lık dik bir tırmanış ama görüp görebileceğiniz en güzel Bled manzarası her türlü yorgunluğa değer…

Straža Bled

Adrenalin severler Straža tepesindeki macera parkında bayram edecek! Burada enfes bir göl manzarası eşliğinde yaz aylarında toboggan, kış aylarında ise kayak yapabiliyorsunuz.

Sağdaki telesiyejle yukarı çıkıp soldaki toboggandan kayıyorsunuz

Sağdaki telesiyejle yukarı çıkıp soldaki toboggandan kayıyorsunuz

Biz toboggan yapmak için buraya çıktık ama son anda benim yükseklik korkuma yenildik : ) Siz denemek isterseniz saatleri  ve ücretleri linklerden inceleyebilirsiniz.

 

Bled Gölü Rotasına Dahil Edilebilecek Diğer Yerler

Buralara kadar gelmişken Slovenya’nın doğal güzelliklerini görmeden dönmeyin derim. Rotayı genişletmek için Triglav Milli Parkı, Bohinj Gölü, Vintgar Gorge (Vintar Kanyonu), Mostnica Gorge, Savica Şelalesi, Pericnik Şelalesi, Iglica Şelalesi, Slovenya’nın üçüncü büyük şehri Kranj, Skofja Loka, Soča Nehri ve Logar Vadisi şahane seçenekler. Bir gün sırf bu bölgeye yeniden gelmek ve saydığım yerleri keşfetmek için can atıyorum…

 

Bled Yeme-İçme Rehberi

Slaščičarna Zima’da Kremna Rezina

Bled’in en meşhur yiyeceği geleneksel tatlısı Kremna Rezina. Giden herkesin öve öve bitiremediği bu “krem kek”e ben de bayıldım doğrusu; bulut gibi hafif bir tatlı. Kökleri 18. YY Avusturya Macaristan İmparatorluğu’na uzanan bu krem kek Habsburg Hanedanı’nın hüküm sürdüğü Polonya, Bosna, Slovakya gibi ülkelerde de farklı isimlerle yaşatılıyor.

Slovenya’da bu krem kekin çıkış noktası Bled’de bulunan Park Hotel. Otelin pasta şefi Ištvan Lukačevič tarafından 1953 yılında yaratılan bu tatlı vanilya kremalı, neredeyse puding kıvamında bir kekin üzerine sırayla krem şanti ve çıtır milföy konulup en sonunda da pudra şekeri serpilmesiyle yapılıyor. Tatlı kare şeklinde kesilip servis ediliyor.

Kremna Rezina yemeden Bled'den dönmeyin

Kremna Rezina yemeden Bled’den dönmeyin

Her ne kadar kremna rezina’yı orjinal yerinde, yani Park Hotel’de yiyin deseler de biz Slaščičarna Zima’da yemeyi tercih ettik. Sanmıyorum ki buradanın kremna rezina’sı orjinalinden aşağı kalsın. Biz çok beğendik; hem de 4.5 Euro ödemek yerine 3 Euro ödedik : )

Slaščičarna Zima’ya girdiğinizde tatlılar karşısında kendinizi kaybedeceğinize eminim. Biz kaybettik ve kremna rezina’nın yanına bir de Snežni Zavitek söyledik (2.5 Euro). Bu tatlı içi krema dolgulu koni şeklinde bir milföyden ibaret. Bence kesinlikle kremna rezina daha güzel.

 

Pizzeria Rustika

Bled’de bir öğün yemek yiyecekseniz mutlaka Pizzeria Rustika’yı tercih edin. Buranın içten servis elemanları, samimi ortamı ve muhteşem pizzalarına kefilim! Dev pizzalarımızı bitiremeyip paketlettiğimizi de vurgulamak istiyorum : )

Menü gerçekten çok zengin. O kadar çok çeşit var ki, seçim için dakikalarca menü inceledik. Biz bu gördüğünüz dev acılı Radovedni Tacek pizzaya 9.7 Euro, patlıcan, enginar, zeytin ve fesleğenli Dharma pizzaya 8.9 Euro verdik. Ev yapımı şarapların kadehi ise 2.6 Euro’ydu.

Buranın bir de küçük bir terası var. Güzel havalarda yer bulursanız kaçırmayın.

 

Listemize aldığımız ama denemediğimiz diğer yerler

  • Public & Vegan Kitchen Bled
  • Ostarija Peglez’n
  • Gostilna Pri Planincu
  • Arbor

 

Slovenya hakkında anlatacaklarımız bitmedi! Blog yazılarımıza Slovenya etiketinden topluca ulaşabilirsiniz!

Bled Gölü’nden daha fazla fotoğraf için sizleri Instagram hesabımıza ve #yalniziyigezdik_bled etiketimize de bekliyoruz : )