Rothenburg ob der Tauber, her biri birbirinden güzel şehir ve kasabaların sanki bilinçli bir şekilde yerleştirilmişçesine uç uca dizildiği, Avrupa’nın en iyi rotalarından biri olan Almanya Romantik Rotası’nın (Romantische Strasse) göz bebeklerinden. Öyle ki Google’da Romantik Rota araması yaptığınızda karşınıza çıkan ilk görseller Rothenburg ob der Tauber’a  ait.

Bu sene Eylül sonunda yaptığımız Alpler temaları yolculuğumuzda Schwangau, Neuschwanstein Şatosu ve Hohenschwangau ile Romantik Rota’ya en güney ucundan bir giriş yapmıştık. Aralık ayında Nürnberg’den başlayan Noel pazarları yolculuğumuzla da rotaya bu sefer Rothenburg o.d.T. ile orta yerinden daldık.

Siebersturm - Rothenburg ob der Tauber

Siebersturm – Rothenburg ob der Tauber

Rothenburg o.d.T. Nerede?

Rothenburg o.d.T. Almanya’nın Bavyera eyaletindeki Frankonya Bölgesi’nde yer alıyor. Almanya’da idari yapılanma bizimkine pek benzemediğinden buraya şehir mi demeliyiz kasaba mı şeklinde tereddütler oluşuyor. Rothenburg o.d.T. aslında Ansbach idari yönetiminde yer alan bir ilçe/belediye gibi düşünebiliriz. Yazıda kolaylık olsun diye ben şehir diyeceğim : )

Rothenburg o.d.T Hakkında Genel Bilgiler

Rothenburg o.d.T ismini 12. YY’da Tauber Nehri’nin yukarısına savunma amaçlı olarak inşa edilen kırmızı kaleden, yani Rote Burg’dan alıyor. Rothenburg ob der Tauber de “Tauber Nehri’nin Yukarısındaki Kırmızı Kale” demek oluyor.

14. YY’ın sonlarına gelindiğinde Rothenburg o.d.T sadece İmparatora hesap veren, İmparatorun bizzat özel ayrıcalıklar verdiği “Özgür İmparatorluk Şehri” haline gelmiş. Bu kadar önemli bir şehrin çok iyi korunması da kaçınılmaz olmuş. Şehrin savunma sistemini oluşturan surlar ve 40’tan fazla kule ve kapı bugün hala ayakta.

Rothenburg ob der Tauber

O günlerden bu yana üzerine çivi çakılmamış gibi duran bu masal diyarı aslında 2. Dünya Savaşı’nın son haftalarında hava saldırıları sonucu büyük darbe almış ve eski şehir bölgesinin yarısı yıkıma uğramış. Neyse ki savaş sonrası büyük bir çaba ile şehri eski haline kavuşturabilmişler.

Rothenburg o.d.T.’e Nasıl Gidilir?

Rothenburg o.d.T.’e Romantik Rota üzerinde ilerlerken değil de, sırf orayı görmek için özel olarak gidiyorsanız uçacağınız en yakın havaalanı Nürnberg olacaktır. Stuttgart, Münih ve Frankfurt’a uçmak da alternatif olabilir.

Buraya araçla ulaşmak isteyenler için Yurt Dışında Araç Kiralama Hakkında Her Şey yazımız faydalı olabilir. Ben size Nürnberg’den toplu ulaşımla ilgili bilgi vereceğim.

Almanya sınırları dahilinde toplu taşıma ile ulaşım genellikle sancısız oluyor. Adamların gerçekten çok gelişmiş bir demir yolu sistemi var bir kere. O yüzden aracımız yok, gezemez miyiz diye endişelenmenize hiç gerek yok!

Nürnberg’den Rothenburg o.d.T.’e ulaşımın iki yolu var:

1) Nürnberg-Ansbach, Ansbach-Steinbach, Steinbach- Rothenburg o.d.T. şeklinde iki aktarma ile tren yolculuğu. Aktarmalar gözünüzü korkutmasın; toplam yolculuk süresi 1 saat 15 dk.

2) Nürnberg’den Domsbühl’e trenle geçmek; oradan da hemen tren istasyonunun yanından kalkan 807 no’lu otobüs ile Rothenburg o.d.T.’e ulaşmak. Burada yolculuk süresi 1 saat 50 dk oluyor.

Weisser Turm - Rothenburg ob der Tauber

Weisser Turm

Bilet Seçenekleri

Her iki güzergah için de özel bilet seçenekleri var. İlki Nürnberg ve yakın çevresinde toplu ulaşım hizmeti sunan VGN’nin TagesTicket Plus kartı. Bu kart 2 yetişkin, 4 çocuğa kadar toplamda 6 kişi için geçerli. Rothenburg o.d.T.’e ulaşmak için 10 bölgede geçerli olan versiyonunu almanız gerekiyor. Ücret 19.70 Euro.

TagesTicketPlus’ı aldığınız gün bu 10 bölge içinde sınırsız toplu taşıma kullanabiliyorsunuz. Ama en güzel tarafı şu ki bu günlük bileti cumartesi günü satın alırsanız pazar günü de geçerli! Biz cumartesi Bamberg’e, pazar günü Rothenburg o.d.T.’e gitmek için bu güzel bileti kullandık ve 2 kişi iki gün boyunca tüm bu seyahatlerimiz + Nürnberg ve Fürth’teki toplu ulaşımımız için sadece 19.70 Euro ödedik. “Bütçe delen seyahat yoktur; iyi planlanmamış seyahat vardır” mottosuyla yaşadığım için sizlerin de bütçeyi delmeden seyahat etmeniz için hizmetinizdeyiz efendim : ) Burada unutmamanız gereken tek şey bu biletin Intercity olarak geçen IC, ICE ve birkaç bazı trende geçerli olmadığı. Gideceğiniz gün için DB’nin sitesinden bilet alır gibi bakarsanız VGN’nin geçerli olduğu seçenekleri görebilirsiniz.

Diğer seçeneğiniz Bayern-Ticket. Bavyera eyaleti genelinde sınırsız ulaşım sağlayan bu günlük kart tek kişi için 25 Euro. Ondan sonraki her bir kişi için 7 Euro ilave ediliyor. Bu bilet 5 kişiye kadar geçerli. Pazartesi-Cuma günleri 09.00-ertesi gün 03:00’e kadar geçerli. Haftasonları ve resmi tatillerde ise o gün 00:00’dan ertesi gün 03:00’e kadar geçerli.

Röderbogen Kemeri

Rothenburg o.d.T. içi ulaşım

Rothenburg o.d.T. o kadar küçük ki, eski şehir bölgesinin herhangi bir ucundan diğer bir ucuna 15 dk’da yürümek mümkün. Böyle salına salına yürüyerek bile tamamını keşfedebildiğimiz yerlere bayılıyoruz!

Marienapotheke

Rothenburg o.d.T.’da Gezilecek Yerler

Şehir Surları Rotası

Bir zamanlar Ortaçağ şövalyelerinin şehri korumak için kullandığı şehir surları, 46 kule ve kapıyla birlikte dimdik ayakta duruyor. En güzel yanı da, surların içinde yer alan merdivenlerden biri ile bu kulelerden birine tırmandıktan sonra hiç aşağı inmeden tüm kule ve kapıların gezilebiliyor oluşu. Tarihi şehir merkezinin etrafını çember şeklinde çeviren bu 4 km’lik rotada hem Rothenburg o.d.T. hem de Tauber Vadisi’nin muhteşem panaromik manzaralarını izlemek mümkün.

Rathausturm

Rothenburg o.d.T. Belediye Binası Rathaus’un 52 metrelik kulesi aynı zamanda şehri izlemek için mükemmel bir gözlem noktası! 220 basamak tırmanmayı ve kulenin sonlara doğru ancak geçebileceğiniz kadar dar olduğunu aklınızda bulundurun. Bir arkadaşım “sen çıkamazsın daralırsın” dediği için biz çıkmadık ama yukarıdan Marktplatz’ın kiremit çatılı kurabiye evlerini ve Tauber Vadisi’ni de kapsayan enfes manzaralara hazır olun! Ücret 2 Euro.

Rathausturm ve Herrngasse

Rathausturm ve Herrngasse

Marktplatz

Şehrin kalbi olan Marktplatz Orta Çağ mimarisinin muhteşem örnekleriyle çevrelenmiş bir meydan. Meydanın kuzey kısmında eskiden şehir konseyinin dinlence yeri olan Ratstrinkstube bulunuyor. Şu an bu binada turizm ofisi yer alıyor. Her gün 10:00-22:00 aralığında, saat başı pencereler açılıyor ve içindeki figürler oldukça enteresan bir hikayeyi canlandırıyor. Efsaneye göre Almanya’yı kasıp kavuran 30 Yıl Savaşları sırasında belediye başkanı işgal kuvvetlerinin generaliyle bir içki içme yarışına giriyor ve tek dikişte 3.5 litrelik Frankonya şarabını gümletiyor! Başkan yarışı kazanınca işgal kuvvetleri de Rothenburg o.d.T.’den çekiliyor.

Ratstrinkstube - Rothenburg ob der Tauber

Ratstrinkstube – Rothenburg ob der Tauber

Meydanın batı kısmında Rathaus yer alıyor. Güney kısmında ise St. Georg Brunnen çeşmesi, çeşmenin hemen arkasındaki Fleisch-und Tanzhaus binası ve Marienapotheke’yi göreceksiniz. Fleisch-und Tanzhaus “Et ve Dans Evi” demek. Bu şekilde adlandırılmasının nedeni ise eskiden binanın üst katının insanların dans etmek için buluştuğu bir yerken alt katlarında kasapların satış yapmasıymış. Oldukça ilginç değil mi? Marienapotheke ise 1812’den beri ayakta olan bir eczane. Bulunduğu bina ise 15. YY’ın yarısında belediye başkanı Jagstheimer tarafından yaptırılmış; bu yüzden “Jagstheimerhaus” olarak da adlandırılıyor.

Fleisch-und Tanzhaus binası ve Marienapotheke

Fleisch-und Tanzhaus binası ve Marienapotheke

Meydanın doğusunda, Obere Schmiedgasse üzerine yan yana dizilmiş tatlı kurabiye evlerin en renksizi ama en gösterişlisi Baumeisterhaus. Bu bina bir zamanlar şehrin baş inşaatçısı Leonard Weidmann’ın kendi inşa ettiği ve aynı zamanda yaşadığı ev. Cephesinde yer alan 14 insan figürü Hristiyanlık’taki 7 büyük erdem ve 7 ölümcül günahı simgeliyor.

Baumeisterhaus - Rothenburg ob der Tauber

Yeşil binanın hemen solunda: Baumeisterhaus

Herrngasse

Marienapotheke’den başlayarak Burgtor’a kadar uzanan Herrngasse’nin en önemli durağı “365 gün boyunca açık Noel dükkanı” Käthe Wohlfahrt. Avrupa’nın ve hatta Amerika’nın pek çok yerinde mağazası bulunan Käthe Wohlfahrt’ın merkezi burası.

Käthe Wohlfahrt’ın ikonik arabası – Rothenburg ob der Tauber

Herrngasse’de karşılıklı iki mağazası yer alıyor. Biri Käthe Wohlfahrt Christkindlmarkt, diğeri ise Käthe Wohlfahrt Weihnachtsdorf. Buraya girince kendinizi nasıl durduracaksınız bilmiyorum ama rengarenk yılbaşı süslerinin, ışıltıların ve oyuncakların büyülü dünyasına adım attığınız anda tekrar çocuk olacağınıza eminim : )

Käthe Wohlfahrt - Rothenburg ob der Tauber

Weihnachtsdorf’un hemen yanında Deutsches Weihnachtsmuseum yani Noel Müzesi bulunuyor. Burada 19. ve 20.YY’lara ait Noel süslemeleri, fındıkkıranlar ve Noel piramitlerinin yanı sıra Noel kutlamalarının tarihçesine ilişkin sergiler de bulunuyor. Düşük sezon olarak adlandırılan 15 Ocak-31 Mart ve 15 Ekim-22 Kasım aralığında giriş ücreti yetişkinler için 2.5 Euro, çocuklar için ücretsiz. Yüksek sezonda ise yetişkinler için 4 Euro, çocuklar için 2 Euro.

 

Plönlein

Rothenburg o.d.T.’in en güzel yerlerini sona sakladım : ) İşte karşınızda Google’a Rothenburg o.d.T. yazdığınızda, Instagram’ı neredeyse her açtığınızda karşınıza çıkan ikonik kare: Plölein Meydanı!

Plönlein – Rothenburg ob der Tauber

Zencefilli kurabiye görünümlü bu masal evin iki yanında görünen yapılardan biri Kobolzeller Tor, diğeri de Siebersturm. Sokağın ortasında durduğunuzda gerçekten bir masal sahnesine ışınlanmış gibi oluyorsunuz. Walt Disney de bizimle aynı deneyimi yaşamış olacak ki Pinokyo için yarattığı dünyada tam da buradan esinlenmiş.

Normalde Asyalı turistlerin domine ederek insanları sinir hastası ettiğini okuduğum bu minik meydan biz gittiğimizde şans eseri rahat bırakılmıştı. Biz oradayken gelen tur grubu ise selfielerine bizi de dahil etmek zorunda kaldı ahahah. Hepinizin bunca yıllık öcünü o gün aldım kardeşlerim!

 

Markusturm ve Röderbogen

Şehrin bir diğer ikonik karesi, üzerindeki saat kulesiyle Röderbogen Kemeri ve Markusturm Kulesi. 12. YY’da şehrin ilk koruma surlarına dahillermiş ancak şu an eski şehir merkezinin göbeğindeler. Fotoğraf karenize Röderbrunnen çeşmesini de dahil etmeyi unutmayın : )

Markusturm ve Röderbogen – Rothenburg ob der Tauber

Gerlachschmiede

Zamanının ünlü demir ustasına ait olan bu ev şehirdeki en güzel yapılardan biri kesinlikle. Aslının 1945’teki bombardıman sonucu tamamen yok olduğuna ve sonrasında yeniden inşa edildiğine akıl sır erdiremiyor insan!

Gerlachschmiede – Rothenburg ob der Tauber

Mittelalterliches Kriminalmuseum

Açıkçası biz bu Orta Çağ işkence müzesini ziyaret etmedik ama biz Rothenburg o.d.T.’deyken burasıyla ilgili o kadar övgü dolu mesajlar aldık ki sizlerden, bu yazıda bahsetmesek olmazdı!

Yetişkinler için giriş ücretinin 7 Euro olduğu müzede 19. ve 20. YY’da suçlulara ve cadılara (!) işkence etmek için kullanılan türlü türlü eksantrik alet ve mekanizma sergileniyor. Web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Rothenburg o.d.T. Yeme-İçme Rehberi

Biz Rothenburg o.d.T.’e Noel pazarı zamanında gittiğimiz için asıl yeme-içme olayını Noel pazarında hallettik. Yine de yağmurlu havada birazcık ısınmak ve soluklanmak için emin adımlarla kafeler, restaurantlar ve mağazalarla bezeli Obere Schmiedgasse’de yer alan Zuckerbäckerei’ın yolunu tuttuk. Amacımız Rothenburg o.d.T.’e özgü bir tat olan  “schneeballen” yani kartopu tatlısını yemekti.

Vitrinler dolusu Schneeballen!

Vitrinler dolusu Schneeballen!

Cadde üzerinde pek çok fırının ve kafenin vitrininde sergilenen bu tatlı gerçekten kartopu görünümünde. Üzeri pudra şekeri ya da tarçınlı şekerle kaplı olanlara klasik deniyor. Tanesi 1.6 Euro. Biz kahveyle birlikte yaptıkları 2.9 Euro’luk menüden aldık. Dışı türlü türlü çikolata ve aromayla kaplı olan diğer çeşitleri ise 2-3 Euro civarında. Artık çıtır hamur parçalarını birleştirip top yapmışlar gibi düşünün. Gitmeden önce bu tatlıyla ilgili okuduğumuz yorumlar birbirinden çok farklıydı. Biz de sanırım klasiğini denediğimiz için biraz tatsız tuzsuz bulduk. Belki dışı çikolata kaplı olanlar daha lezizdir… Yine de gitmişken denenmeli, ne de olsa yerel lezzet..

Zuckerbäckerei - Rothenburg ob der Tauber

Rothenburg o.d.T. Noel Pazarı

Rothenburg o.d.T.’nin kurabiye evleri kendi başına yetmiyormuş gibi bir de Noel havasına bürününce kendinizi bir film setinde sanmanız pek olası! Marktplatz’ın kurabiye evlerinin ve ihtişamlı Rathaus’un eteklerine kurulan Noel pazarına biz ba-yıl-dık! Pazar arka tarafta St. Jakobkirche Kilisesi’nin etrafına kadar yayılıyor.

Rothenburg o.d.T. seyahatinizi mümkünse Noel pazarı Rothenburger Reiterlesmarkt’ın kurulduğu zamanlara planlayın. Markplatz’a kurulan bu pazarda kavrulmuş badem, tarçın ve kestane kokuları arasında sarıp sarmalanacak; el yapımı süsler, hediyelikler ve oyuncaklar satan kulübelerin ışıltısına kendinizi kaptıracaksınız. Yılın bu zamanlarında Rathaus’un tepesinden izleyeceğiniz Noel pazarı manzarasının tam bir simli kış kartpostalı olması da cabası!

Rothenburg o.d.T.’in Noel pazarı adını “Rothenburger Reitle” yani Rothenburg Atlısı’ndan alıyor. İnanışa göre bu atlı başka bir dünyadan gelen bir elçi. Kışın gökyüzünden süzülüp geldiğine ve yanında ölülerin ruhlarını da getirdiğine inanılıyor.

Rothenburger Reiterlesmarkt

Rothenburger Reiterlesmarkt

Glühwein, yani sıcak şarap, Noel pazarının olmazsa olmazı!  Şarap 3 Euro, üzerinde Rothenburger Reitle’nin yer aldığı tam hatıralık  kupanın depozitosu ise 1.5 Euro. Biz bu güzel kupayı kaçırmadık ve yanımızda getirdik : )

Glühwein’sız Noel pazarı olmaz!- Rothenburg ob der Tauber

2019 yılında Rothenburg Noel pazarı 29 Kasım – 23 Aralık 2019 tarihlerinde kuruluyor olacak. Şimdiden planları yapıp biletleri ucuzken almanın tam sırası, ne dersiniz?

Rothenburg o.d.T. dışında Avrupa’nın en iyi Noel pazarları nelerdir, hangi tarihlerde kurulur öğrenmek isterseniz sizi Noel Pazarları: Avrupa’nın En İyileri yazımıza bekleriz.

 

Rothenburg o.d.T.  hakkında daha fazla fotoğraf için sizleri Instagram hesabımıza ve #yalniziyigezdik_rodt etiketimize de bekliyoruz : )