Fransa ile Almanya arasında bir top gibi sürekli el değiştirmiş olan Alsace Bölgesi her iki ülkenin de mutfağından bir şeyler almış oldukça geleneksel bir mutfak. Eski tarifler hala geçerliliğini koruyor ve büyük bir gururla servis ediliyor. Ayrıca bölge şarap bağlarıyla tüm dünyaya ün salmış durumda. 170 km uzunluğundaki Alsace Şarap Rotası her yıl milyonlarca turistin akınına uğruyor.

Bölgede pek çok Michelin yıldızlı restaurant var; mesela Strasbourg’da ve Colmar’da 7’şer restaurant 2017’de tek yıldız almış durumda. Bunlar dışında Michelin Rehberi’nde yer alan yüzlerce restaurant bulmak mümkün.

Şimdi gelin hep birlikte Alsace’ın geleneksel mutfağını ve ünlü Alsace şaraplarını inceleyelim. Amacımız hem sizlere genel bir bilgi vermek hem de Fransızca menülerden (bazılarında İngilizce olmayabiliyor çünkü) bilinçli siparişler vermenizi sağlamak. Zira gördüğümüz kadarıyla hamburger, makarna gibi “turistik” yiyecekler çoğu restaurantın menüsünde yer almıyor bile : )

 

Geleneksel Alsace Yemekleri

Alsace mutfağını deneyimleyebileceğiniz en iyi yerler “winstub”lar, yani geleneksel ve samimi lokanta-barlar. Yine de winstublar dışındaki yerlerde de aşağıda detaylandırdığımız Alsace’a özgü yemekleri tadabilirsiniz.

Foie gras

Foie Gras

Foie Gras

Kaz ciğeri patesi aslında Fransa mutfağı diyince akla gelen ilk yiyeceklerden. Strasbourg da 18. YY’dan bu yana Fransa’daki foie gras üretiminde oldukça önemli bir yere sahip.

Choucroute

Alsace gastronomisinin sembolü niteliğindeki choucroute, rendelenmiş lahananın fıçılarda turşu haline getirilmiş hali. Genellikle şarküteri ile birlikte servis edilse de balıkla birlikte de sunulabiliyor. Almanların sauerkraut’una benziyor.

Baeckeoffe

Baeckeoffe

Baeckeoffe

Alsace’ın beyaz şaraplarında (genellikle Pinot Blanc veya Riesling tercih ediliyor) marine edilmiş dana, kuzu ve domuz etlerinin patates ve soğanla ağır ateşte pişirilmesiyle elde ediliyor. Özel oval bir kaserolde pişiriliyor.

Tarte flambée / Flammekueche

Tarte flambée

Tarte flambée & Pinor Noir

İncecik hamurun üzerine krema, soğan ve bacon (domuz pastırması) konulup üzerine Munster peyniri serpiliyor ve odun ateşinde pişiriliyor. Ateşin kenarlarını birazcık yakması makbul. Alsace lahmacunu da diyebiliriz : ) Bazı yerlerin menüsünde sadece tarte flambée yer alıyor. Çatal bıçakla yemeyin, elinizle dalın : )

Coq au Riesling

Riesling şarabı ve krema sosunda pişirilen tavuk, arpaçık soğanı, sarımsak ve havuçtan oluşan bir yemek.

Escargots à l’Alsacienne

Marketlerde boş salyangoz kabukları kutuyla satılıyor. Salyangozların kendi ise konserve

Marketlerde boş salyangoz kabukları kutuyla satılıyor. Salyangozların kendi ise konserve

Salyangoz kabukları sarımsak, arpacık soğanı, maydanoz ve beyaz şaraplı tereyağlı bir sos ile karıştırılan salyangoz eti ile dolduruluyor. Bir yanım denemeyi çok isterken bir yanım çekingen kaldı. Kazanan taraf çekingen taraf  oldu : )

Knepfle ya da Spaetzle

Alsace Bölgesi’nin el yapımı makarnaları. Almanya’yı ziyaret etmiş olanlar spaetzle’la daha önceden tanışmışlardır muhtemelen. Knepfle spaetzle’ın biraz daha büyüğü.

Asperges

Mevsimde beyaz kuşkonmaz pek çok restaurantın menüsünde bulunuyormuş.

Quiche Lorraine

Quiche Lorraine

Quiche Lorraine

Crème fraîche denen bir krema, yumurta ve küp bacondan yapılan bir kiş. Aslında bir başlangıç yemeği olsa da çoğu yerdeki porsiyon büyüklüğü sebebiyle gönül rahatlığıyla ana yemek olarak da sipariş edebilirsiniz.

Tarte à l’oignon

İçinde kat kat soğan, yumurta, krema ve küp bacon bulunan bir tart.

Bibeleskäs

Bibeleskäse

“Fromage blanc” denen yoğurda benzeyen bir krem peynir içine sarımsak, soğan, maydanoz ve frenk soğanı ile tatlandırıp yanında da sotelenmiş patates ve soğuk şarküteri ile servis ediyorlar.

Fleischschneke

Krep gibi incecik bir hamura sarılı et parçası dilim dilim kesiliyor ve tavada tereyağda pişiriliyor.

Munster peyniri

Munster Peyniri

Munster Peyniri

Alsace’ta bulunan Munster şehrinde üretilen kokulu ve yumuşak bir peynir.

Kougelhopf

Kougelhopf

Kougelhopf

Şu bildiğimiz dilimli kek kalıpları vardır ya; işte onlarda pişirilen brioche hamurundan yapılan bu kek Alsace’ın bir başka simgesi. Tatlı ya da tuzlu çeşitleri mevcut. Biraz İtalyanların panettone’sini andırıyor.

Bretzel

Bretzel

Bretzel

Almanya’daki Bavyera Bölgesi’nin meşhur “simidi” pretzel var ya, onun adı aslında bretzel’mış. Pretzel’ın İngilizce konuşan ülkelerin uydurması olduğunu söylüyorlar : ) Bretzel brioche hamurundan yapılan, kendine özgü düğüme benzer bir şekli olan ve genellikle tuzlu olan bir ekmek çeşidi.

Pain d’épices

Fortwenger'in pain d'épices'leri

Fortwenger’in pain d’épices’leri

Çavdar unu, bal ve çeşitli baharatların karışımlarından oluşan bir tür ekmek-kek.

 

Alsace Şarapları – Vins d’Alsace

Alsace bölgesi diyince aklınıza gelmesi gereken iki şey var bence: biri kurabiye tipli kütük çerçeveli geleneksel Alsace evleri, bir diğeri de Alsace şarapları.

Marlenheim’dan başlayıp Thann’a kadar uzanan 170 km uzunluğundaki Alsace Şarap Rotası’nda bulunan şehir ve kasabalar sayısız üzüm bağına ev sahipliği yapıyor. Bölgenin kuru ve güneşli havası, batıda Vosges dağları ile doğuda Ren Nehri’ni kapsayan coğrafyası, toprağının uygunluğu ve maruz kaldığı güneş miktarı Alsace’ın aromatik beyaz şaraplarının formülü.

Bölgede karakteristik olarak 6 farklı çeşit beyaz şarap üretiliyor. Bunlar Gewurztraminer, Muscat, Pinot Blanc, Tokay Pinot Gris, Riesling ve Sylvaner. Bölgenin tek kırmızı şarabı ise Pinot Noir.

Alsace'a özgü şarap kadehleri

Alsace’a özgü şarap kadehleri

Şarap konusunda size yorum yapacak kadar bilgi sahibi değilim maalesef ama denediğim tüm şaraplardan çok memnun kaldım. Şahsen benim beyaz şarapla aram olmadığı için önce her gittiğim yerde Pinot Noir tercih ettim. Oldukça hafif bir kırmızı şarap, içimi çok rahat. Buraya kadar gelmişken beyaz şarap denemeden olmaz diyip tattığım Riesling ise resmen beyaz şaraba olan önyargımı yıktı geçti. Diğer tüm beyaz şarap çeşitlerini deneyemediğim için pişmanım şimdi : )

Biz Alsace’a yılbaşı zamanı gittiğimiz için yol kenarlarındaki bağlar çırılçıplaktı. Kar yağdığı zaman bağların üzeri kristal bir örtüyle kaplanıp müthiş manzaralar sunuyor fakat biz böyle bir manzaraya da denk gelemedik maalesef. Kendimiz Alsace Şarap Rotası’nı yapmamış olsak da bir sürü not almıştık; bunları başka bir yazı ile paylaşıp size genel bir fikir vermek istiyoruz.

 

Alsace Bölgesi hakkındaki diğer yazılarımız:

Strasbourg hakkında genel bilgilere yer verdiğimiz yazımıza buradan ;

Strasbourg’daki yeme-içme önerilerimize yer verdiğimiz Strasbourg Gezi ve Yeme-İçme Rehberimize ise buradan ulaşabilirsiniz.

Alsace’tan daha fazla fotoğraf için sizleri Instagram hesabımıza da bekliyoruz : )