Atrani, tıpkı Fiordo di Furore gibi, Amalfi Sahilleri’yle ilgili paylaşım yapan bir instagram hesabında karşıma çıktı ve anında beni büyüledi. Kemerli bir varyantın üzerine konuşlanmış binalar; toz pembe cephesi, Amalfi Sahilleri beldelerinin simgesi olmuş sarı-yeşil İtalyan çinisi (“majolica”) kaplı kubbesi ve tüm bunlara tezat gibi duran oktagonal çan kulesi ile Santa Maria Maddalena Kilisesi; mavi-beyaz şemsiylerle kaplı kumsalı; arka planda yemyeşil dağlar; bir yanda masmavi deniz… Beni nasıl heyecanlandırdığını tarif etmem mümkün değil. Nedenini ben de bilmiyorum ama ilk görüşte aşk olduğu kesin : ) İşin güzel yanı, bu kadar büyük bir beklentiyle gittiğim Atrani, gerçekten tüm beklentilerimi fazlasıyla karşıladı : )

Atrani plajının panoramik manzarası

Gezilip görülecek, mavi sularında yüzülecek belde çok ancak günlerimiz kısıtlı olduğu için bir günümüzü hem Atrani hem de Amalfi’ye ayırmak zorunda kaldık. Atrani’ye sabahın sakin saatlerinde gitmeyi tercih ettik. Güneşin en tepeye çıktığı saatlerde ayrılıp Amalfi’ye geçmek; bu saatlerde Amalfi’yi gezmek ve öğleden sonra da Amalfi sahilinde denize girmek niyetindeydik.

Sita otobüsünden inince plaj kuşbakışı ayaklarımızın altındaydı ve gerçekten benim için nefes kesici bir manzaraydı. Her şey haftalardır hayalini kurduğum gibiydi ve ben bir an önce bu hayalimi kucaklamak istiyordum.

Zamanımız kısıtlı olduğu için biz sadece plajı keşfedebildik. Atrani Sita durağındayken, sırtımızı denize verip yüzümüzü dağlara döndüğümüzde tüm güzelliği ile karşımızda duran Atrani’nin diğer yüzü ise aklımızda kaldı. Sanki bir tiyatro sahnesiymiş gibi dizilmiş pastel renkli evlerin arasından, cephesindeki saati ile göz kırpan S. Salvatore de Birecto Kilisesi’ni yukarıdan izlemek, kilisenin merdivenlerinden koşarak inip o tatlış “meydancık” Piazza Umberto I’ya kavuşmanın sadece hayalini kurmak yetmedi bize…

Atrani’de Ulaşım

Atrani, Salerno’dan Amalfi yönüne doğru giderken Amalfi’den hemen önce yer alıyor. Positano tarafından Atrani’ye gelecekseniz de önce Amalfi’ye geçmeli, oradan Salerno yönüne giden Sita otobüslerine binmelisiniz. Atrani’de iki Sita durağı var: Atrani ve Atrani S. Maria Misericordia. Ana plaja ulaşmak için Atrani durağında inmek gerekiyor. Atrani S. Maria Misericordia durağından da daha küçük olan ve aslında Ravello’nun plajı sayılan Spiaggia di Castiglione’ye ulaşabilirsiniz.

Atrani Plajı

Sita durağının hemen yanında sizi plaja ulaştıracak merdivenli bir alt geçit var. Merdivenlerden inerken evlerinin önünden geçtiğimiz insanların “Buongiorno!” diyerek bizi selamlamları, zaten mutluluk hormonu salgılamakta olan bünyelerimizi koşup her şeye sarılacak seviyeye getirdi : D Merdivenlerin bitiminde Via Gabriele di Benedetto’ya çıkıyorsunuz ve burada büyükçe bir park alanı var. Aracınızla Salerno yönünden geliyorsanız buraya ulaşmak için Amalfi yönüne doğru karşınızda duran tünele girmeden hemen sola kıvrılıp yolu takip etmeniz gerekiyor.

Plaj kumluk ve deniz hemen derinleşmiyor. Plajda iki tane işletme var ancak Santa Maria Maddalena Kilisesi’nin hemen altında kalan tarafında ücretsiz takılabileceğiniz halk plajı kısmı da mevcut. Burada küçük bir büfe var. Abur-cubur ve içecek ihtiyacınızı buradan karşılayabilirsiniz.

 

Halk plajı kısmında yine kilisenin hemen altında kalan duvarda bozuk parayla çalışan bir duş da var. 20 cent atarak 2-3 dakika duş alabiliyorsunuz. Ancak giyinme kabini gibi bir yer göremedim.

Atrani-Amalfi Yürüyüş Rotası

Atrani-Amalfi arasındaki sahil yolu 750 m. Öğle güneşinde yürümenizi hiç tavsiye etmem ama onun haricinde gayet güzel bir yürüyüş rotası. Bir de sahil yolu dar olduğu için Amalfi Sahilleri’nde iki belde arası yürüyüş yaparken araçlara dikkat etmenizi hatırlatmak istiyorum. Unutmadan: Amalfi yönünde arabaların girdiği tünele yayaların girmesi kesinlikle yasak! Kısacık bir tünel olduğuna aldanıp yaya olarak girmeyin, kendinizi gereksiz yere tehlikeye atmayın. Tünel girişinde yaya yolunu gösteren yönlendirmeler mevcut zaten.

Biz tam öğle güneşinde yürümeyi gözümüze kestiremedik ve Amalfi’ye Sita otobüsü ile ulaştık. Sahil yolu haricinde yokuş içeren başka bir rota daha var. Aşırı zorlu bir rota olmadığı söyleniyor ancak takdir sizin : ) Aşağıda ekran görüntüsüne yer veriyoruz:

Atrani-Amalfi yürüyüş rotası

Amalfi – Atrani yürüyüş rotası