İtalyan Rivierası’nın “beş diyarı” Cinque Terre köylerini gezmeye devam ediyoruz. Son durağımız Monterosso al Mare! Kaçıranlar ve Cinque Terre hakkında genel bilgilere ulaşmak istiyorum diyenleri öncelikle Cinque Terre: İtalyan Rivierası’nın Muhteşem Beşlisi yazıma davet ediyorum.

Monterosso al Mare sokakları

Monterosso al Mare sokakları

Cinque Terre’nin en kuzeyinde bulunan ve beş köyün en büyüğü olan Monterosso sanırım benim favori köyüm. Diğer köylere nazaran daha düz bir arazide kurulu olan Monterosso Eski Şehir (old town) ve Yeni Şehir (new town) olarak ikiye ayrılıyor. Köyün kalesi Torre Aurora’nın doğusunda kalan bölge Yeni Şehir. Tren istasyonu ve Monterosso’nun ikonik şemsiyeli uzun plajları bu bölgede yer alıyor. Kalenin doğusu ise Eski Şehir. Chiesa di San Giovanni Battista ve Chiesa di San Francesco Kiliseleri ile köyün ana meydanı Piazza Garibaldi Eski Şehir tarafının önemli yapıları. Restaurant, kafe ve dükkanlar da bu bölgede yoğunlaşmış durumda. Ben Eski Şehir’i daha çok sevdim. Evler arasında dar sokaklarda dolaşmak çok keyif verdi bana.

Piazza Garibaldi

Piazza Garibaldi

Monterosso Plajları

Monterosso’nun üç tane plajı mevcut. Tren istasyonundan iner inmez Monterosso’nun ikonik turuncu-yeşil şemsiyeleriyle kaplı plajı göreceksiniz. Burası Via Fegina’nın hemen yanıbaşında, Bagni Fegina olarak geçen plaj. İstasyondan doğuya doğru ilerlediğinizde Old Town kısmında, Ristorante Belvedere’nin bulunduğu yerde, marinanın olduğu yerde bir plajla karşılaşacaksınız; bu ikinci plaj. İstasyondan batıya gittiğinizde ise “Il Gigante” plajına ulaşacaksınız. Il Gigante, dalgaları omuzlayan dev bir Neptün heykeli; aynı zamanda Monterosso’nun simgesi.

İkonik şemsiyeleriyle Fegina Plajı

İkonik şemsiyeleriyle Fegina Plajı

Plajlarda Sizi Neler Bekliyor?

Üç plaj da irili-ufaklı çakıl taşlarıyla kaplı. Bu yüzden deniz ayakkabılarınızı yanınızda getirmeniz faydalı olabilir. Üçünde de şemsiye-şezlong kiralayabileceğiniz, plaj keyfi yaparken yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz işletmeler mevcut. Fikir vermesi için 2018 yazından örnek fiyatları buraya bırakıyorum:

Açık konuşmak gerekirse Euro/TL kurunun durumu sebebiyle bu fiyatlar bizim için çok uçuk kaçıyor. Hele bizim gibi sürekli bir yerde durmaktan sıkılanlardan ya da güneşin en tepede olduğu saatlerde plajdan ayrılıp akşamüstü tekrar dönenlerdenseniz birkaç saat için bu ücretleri ödemek iyice anlamsızlaşıyor. Biz çareyi konforumuzu birazcık zorlamakta bulduk. Geçen seneki Amalfi Sahilleri gezimizde tecrübe ettiğimiz ve kısa sürede alıştığımız üzere, artık nereye gidersek gidelim havlumuzu plaja seriyor ve ücretsiz takılıyoruz. Büyük büyük taşların üstünde incecik havlu serip yatmak tabii ki aşırı rahat değil, kabul; ama yine de bizim gözümüzde 20-25 Euro vermeyi gözden çıkaracak kadar da zorlayıcı değil.

Monterosso marinası ve plajı

Monterosso marinası ve plajı

Şezlong neyse, ama şemsiye olmadan asla diyorsanız bir önerimiz daha olacak: etrafta plaj şemsiyesi satan bir yer bulun. Sahil beldelerinde otobüs bileti satan küçük bakkallarda bile plaj şemsiyesi, hasır, kolluk, deniz yatağı vs bulmak mümkün. Biz geçen sene Capri’de bir bakkaldan 8 Euro’ya bir plaj şemsiyesi alıp gittiğimiz her yere taşımıştık. Bu sene de Santa Margherita Ligure’deki bir bakkaldan 8.5 Euro’ya şemsiyemizi aldık. En küçük boy olanlar yaklaşık 1 kilogram ağırlığında; yaklaşık 80 cm uzunluğundaki taşıma çantalarında da rahatça taşınıyor.

Ücretsiz plajlar her zaman tercihimiz

Plajların belirli kısımları halka açık ve ücretsiz oluyor. Monterosso’daki her üç plajda da halka açık alanlar mevcut. Tuvalet ya da giyinme kabini olup olmadığını göremedim ama Fegina ve Gigante plajlarında ücretsiz duşların olduğunu gördüm. Fegina daha merkezi olduğu için çok kalabalık ve çok gürültülü. Gigante ise daha sakin; hem de Fegina’da olduğu kadar dip dibe oturma durumu yaşanmıyor.

Biz gittiğimizde Gigante heykeli tadilattaydı

Biz gittiğimizde Gigante heykeli tadilattaydı

Monterosso Yeme-İçme Önerileri

Il Bocconcino

Diğer köylerde yeme-içme olayına pek girmedik ama bu eksiğimizi Monterosso’da iyi giderdik. Buradaki favorimiz tren istasyonunun hemen altındaki Il Bocconcino oldu. Gelen mis gibi kokulardan ve resmen plaja kadar uzayan sıralardan anlayacağınız üzere burası leziz deniz ürünleri kızartması yapan bir mekan. Ürünleri siparişiniz üzerine taze taze kızarttıkları için 5-10 dk bekliyorsunuz. Sıra bu yüzden de bitmek bilmiyor ama sabredin, gerçekten değecek. Külahlar genelde 8 Euro.

Hayatımızda yediğimiz en güzel kalamar

Ristorante Da Eraldo

Köyde bir akşam yemeği yediğimiz Ristorante Da Eraldo da bir diğer favorimiz. Gitmeden önce burayı beğenip websitelerinden içerideki masalardan biri için rezervasyon yapmıştık. Gittiğimizde masamızı hazırladılar ve oturup menüyü incelemeye başladık. Derken garson gelip dört kişilik bir grubun geldiğini, bizi iki kişilik bir masaya alıp alamayacaklarını sordu. Tabii ki diyip yeni masamıza geçmiştik ki bu sefer restaurantın sahibi geldi. Masamızı verdiğimiz için çok ince olduğumuzu, dışarıda boş bir masalarının boşa çıktığını, dilersek buraya geçebileceğimizi söyledi. Tereddütsüz kabul ettik çünkü iç mekan ne kadar güzel olsa da dışarıda çok güzel bir hava vardı.

Ristorante Da Eraldo

Ristorante Da Eraldo

Biz bir pesto soslu (pesto, çam fıstığı, patates) bir de Ligure soslu (pesto, domates, zeytin) makarna sipariş ettik. Her ikisi de 13 Euro’ydu. Yanında tazecik pişmiş tigelle ekmekciklerinden getirdiler. Tigelle’i Bologna yazılarımızdan hatırladınız mı? Yanına da bir kadeh ev yapımı kırmızı şarap (kadehi 2.5 Euro) ile bir kadeh Monterosso’da üretilen Cinque Terre D.O.C. Begasti kırmızı şarap (kadehi 5 Euro) söyledik.

Pesto aşkına!

Gitmeye karar verirseniz şuradan rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin zira biz yemeğimizi yerken dışarıda uzun bir masa kuyruğu oluştu.

Enoteca da Eliseo & Gelateria Ice Cream IL GOLOSONE

Eraldo’nun tam karşısında Enoteca da Eliseo yer alıyor. Görece uygun fiyatlarıyla burada bir spritz ya da şarap içmek çok keyifli olacaktır. Biz bir akşam gittiğimizde dışarıdaki tüm masalar doluydu. Sahibesi rezervasyon almadıklarını ama masaların hızlı dolup boşaldığını söyledi.

Enoteca da Eliseo

Enoteca da Eliseo

Biz de beklerken zaman geçirmek üzere Eski Şehir’in liman bölgesindeki banklara oturup denizi izledik. Sonra bir anda Eliseo’ya gitmekten vazgeçtik çünkü odada biralarımız vardı, boş yere para harcamalayım şimdi dedik ve onun yerine Gelateria Ice Cream IL GOLOSONE’den gelatomuzu alıp yiye yiye tren istasyonuna döndük : )

Il Golosone

Il Golosone

Il Fornaio di Monterosso

Köyde denediğimiz bir diğer mekan da Il Gigante plajına yakın bir yerde bulunan Il Fornaio di Monterosso. Bu fırında tatlı fırın ürünleri, dilim pizzalar ve çeşit çeşit focaccia’lar bulabilirsiniz.

Gitmeden önce, Monterosso’da fiyatı birkaç Euro’yu geçmeyecek şekilde güzel şeyler yiyip içebileceğimiz yerlerin bir listesini yapmıştık. Yukarıda yer verdiklerimiz haricinde deneyemediklerimizi de paylaşmak istiyorum.

  • Pizzeria La Smorfia: pizza
  • Il Massimo della Focaccia: focaccia
  • Il Frantoio: focaccia
  • Slurp! Gelato Artigianale: dondurma
  • Wonderland Bakery: fırın
  • Gastronomia San Martino: yemek fiyatları ortalama 5-10 Euro
  • Trattoria Da Oscar: yemek fiyatları ortalama 13-15 Euro
  • Ristorante Belvedere: yemek fiyatları ortalama 10-15 Euro
  • L’Osteria Di Galleno: yemek fiyatları ortalama 8-13 Euro

Cinque Terre ve Ligurya hakkında anlatacaklarımız bitmedi! Blog yazılarımıza Cinque Terre etiketinden topluca ulaşabilirsiniz!

Cinque Terre ve Ligurya’dan daha fazla fotoğraf için sizleri Instagram hesabımıza ve #yalniziyigezdik_cinqueterre ve #yalniziyigezdik_ligurya etiketlerimize de bekliyoruz : )