İddia ediyorum: sosyal medyada zaman geçirip de Hallstatt ‘ın o enfes fotoğraflarına maruz kalmamış bir insan olamaz! Daha da ötesi, bu fotoğraflara maruz kalıp da kafasında türlü tilkiler dolaşmaya başlamayan; “burayı mutlaka görmem gerek!” diye haykırıp plan yapmaya koyulmayan bir insan hiç olamaz!

Arka plandaki Dachstein Alpleri manzarası eşliğinde, sivri kuleli ikonik kilisenin ve birbirinden tatlı evlerin masmavi göle yansıdığı şu fotoğrafa bir bakın. Açık konuşalım, sizin de yüreğiniz pır pır etmiyor mu?

Hallstatt'ın kartpostallık manzarası....

Hallstatt’ın kartpostallık manzarası….

Bu manzaranın, her mevsimin kendine özgü renklerine büründüğü fotoğraflarına yüzlerce kez bakmışımdır belki de. Bembeyaz karlara sarılmış hali ayrı güzeldi, tüm ağaçların göz alıcı parlaklıkta bir yeşil olduğu ilkbahar – yaz ayları ayrı güzel… Yine de Hallstatt kancasını kalbimin en hassas yerine sonbaharda atıyordu hep. Gözlerimle gördüğüm için şu an yazarken bile tüylerimi diken diken bir renk skalasından bahsediyorum size, yeşilin, sarının kahverenginin bin bir türlü tonundan… 2017 sonbahar rotamızı yaparken bu mevsime en çok yakışacak yerin Hallstatt olduğuna emindim. Haklı da çıktım, hem de fazlasıyla…

Hallstatt Hakkında Genel Bilgi

Avusturya’nın iki büyük şehri olan Salzburg ve Graz arasında “Salzkammergut” olarak anılan muhteşem bir göller bölgesi var. Bu bölge kendi içinde 10 ayrı alt bölgeye ayrılıyor ve 76 gölden oluşuyor. Hallstatt kasabası da, UNESCO’nun Dünya Mirası (UNESCO World Heritage) listesinde yer alan “Hallstatt – Dachstein / Salzkammergut” alt bölgesinde bulunuyor.

Dachstein Alpleri’nin dik yamaçları arasında, Hallstatt Gölü’nün (Hallstätter See) kıyısında yer alan bu kasaba, aynı zamanda Avusturya’nın en eski yerleşim yeri. Başlangıcı taaa tarih öncesi dönemlere dayanan tuz üretimi, oldukça değerli bir kaynak olması sebebiyle Hallstatt’ı vakti zamanında züğürtlerin çenesini yoracak cinsten bir varlığa kavuşturmuş.

Hazır züğürtlerin çenesi demişken, kadrolu turist kategorisinden Asyalı arkadaşlarımızın olayından da bahsetmek gerekecek. Hallstatt’ı Çinliler ele geçirmiş arkadaşlar. Her yerdeler. Kasabanın paralı tuvaletine giriyorsunuz, kapıların ardında Çince talimatlar falan yazıyor, o derece ele geçirmişler bakın. Nasıl oldu anlamadık ama biz gittiğimizde bu arkadaşlar görece az sayıdaydı; yine de nereden baksan onlarca tur otobüsü dolusu Çinli vardı sanırım. Zamanında birisi buraya gelmiş ve dönüşte tüm Çin halkına toplu seslenmiş olmalı. Neyse, hızlarını alamamışlar, gidip Çin’de çakma bir Hallstatt inşa etmişler. Bu noktadan sonra diyecek daha fazla bir şey bulamıyorum ve konuyu kapatıyorum. Evet. (Canımız ciğerimiz Oi girls’e de buradan selam olsun)

Hallstatt’a Nereden ve Nasıl Gidilir?

Hallstatt’a en yakın şehir Salzburg. Salzburg’a direkt uçuş bulunmakla birlikte, seyahat planınız kapsamında Hallstatt’a farklı bir şehirden ulaşmak isteyebilirsiniz. O yüzden Salzburg’dan, Münih’ten, Viyana’dan ve Graz’dan Hallstatt’a nasıl ulaşabileceğinizi özetleyelim; seçim sizin olsun.

Bizim gitmek istediğimiz tarihler tam da Münih’in meşhur festivali Oktoberfest’in gerçekleştiği zamana denk gelince, ve şaşırtıcı bir biçimde en ucuz uçak bileti Münih’e olunca seyahatimizi buna göre şekillendirdik. Uçak bileti ne kadar ucuzsa Oktoberfest zamanı konaklama fiyatları bir o kadar uçuk olduğu için Münih’e vardığımız gün akşama kadar şehirde ve Oktoberfest’te takılıp o gece trenle Salzburg’a geçmiştik. Ertesi gün de Salzburg’dan kiraladığımız aracımızla Hallstatt’a gitmiştik. Siz de araç kiralamaya niyetlenirseniz Yurt Dışında Araç Kiralama yazımızı mutlaka okuyun deriz.

Seyahatinizde tren veya otobüs kullanacaksanız; Almanya çıkışlı tren yolculukları için Deutsche Bahn’ın, Avusturya çıkışlı tren yolculukları için ÖBB’nin, otobüs yolculukları için ise Flixbus’un websitesinden saat çizelgelerini ve ücretleri inceleyebilirsiniz.

 

Münih’ten Hallstatt’a Ulaşım

Münih’ten Hallstatt’a araba ile 2 saat 40 dk’da ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma ile gitmek için ise Salzburg’dan aktarma yapmak durumundasınız. Münih’ten Salzburg’a trenle yaklaşık 1 saat 50 dk’da varırsınız. Otobüsle gitmek isterseniz de Flixbus’la Salzburg’a yolculuk 2 saat sürecek.

Salzburg’dan Hallsttatt’a ulaşım hakkında yazının ilerleyen kısımlarında ayrıca bilgi vereceğiz.

Viyana’dan Hallstatt’a Ulaşım

Viyana’dan Hallstatt’a araba ile 3,5 saatte ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma ile gitmek için ise Attnang-Puchheim’dan aktarma yapmak durumundasınız. Viyana’dan Attnang-Puchheim’a trenle yaklaşık 2 saatte varırsınız.

Attnang-Puchheim’dan Hallsttatt’a ulaşım hakkında yazının ilerleyen kısımlarında ayrıca bilgi vereceğiz.

Graz’dan Hallstatt’a Ulaşım

Graz’dan Hallstatt’a araba ile 2 saat 20 dk’da ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma ile gitmek için ise Stainach-Irdning’den aktarma yapmak durumundasınız. Graz’dan Stainach-Irdning’e trenle yaklaşık 1 saat 50 dk’da varırsınız. Buradan da Hallstatt Bahnhof’a doğru 50 dk’lık bir tren yolculuğu sizi bekler.

Salzburg’dan Hallstatt’a Ulaşım

Salzburg’dan Hallstatt’a araba ile “normalde” 1,5 saatte ulaşabilirsiniz. “Normalde” diyorum çünkü Salzburg’dan yola çıkıp Hallstatt’a varana kadar Salzkammergut’un diğer enfes kasabaları ve gölleri sizi kendilerine çekecek! Yol boyunca sırasıyla Hof bei Salzburg, Fuschlsee Gölü, Fuschl am See, St Gilgen, Wolfgangsee Gölü, St Wolfgang, Strobl, Bad Ischl ve Bad Goisern’den geçeceksiniz; zamanınız varsa mutlaka buralara uğraya uğraya gidin! Biz Hallstatt’a varana kadar hiç durmadık; yol boyunca sürekli “yaaa şuraya baksana!”, “burası muhteşem yaaa şu göle bak şu göleeeee!”, “ay burada inekler vaaaaaar”, “şu ağaçların renklerine baaaaak!”, “ay aşırı mutluyummm!” şeklinde sevinç çığlıkları ata ata bu güzellikleri arabadan izledik. Maalesef çok zamanımız yoktu ve dönüş yolunda da bir yerden sonra hava karardığı için birçoğunu gezme fırsatı bulamadık. Sırf Salzkammergut için minimum iki gün ayırmak lazımmış, bunu anlamış olduk; sizin de aklınızda olsun.

Araç kiralamamışsanız ve toplu taşımalarda aktarma yapmak istemiyorsanız Panorama Tours’un turlarına katılarak Hallstatt’a ulaşmak sizin için avantajlı olabilir. Ancak dezavantajlarını da saymak lazım. Salzburg’dan 13:00’te yola çıkılıyor ve ulaşım süreleri dahil toplam tur süresi 5,5 saat. Bu da Hallstatt’ta geçirebileceğiniz sadece 2,5 saatiniz kalıyor demek. Ayrıca tur ücreti bu yazı yazılırken kişi başı 55 Euro idi ve turun sadece 1 Mayıs-31 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirildiği belirtilmişti. İncelemek isterseniz websitelerine buradan ulaşabilirsiniz.

Salzburg’dan Hallstatt’a toplu ulaşımla gideceksiniz işler biraz karmaşıklaşıyor ama gözünüz korkmasın; tüm seçenekleri oldukça detaylı anlatıyoruz : )

  • Salzburg-Bad Ischl-Hallstatt Rotası

Salzburg’da Mirabell Sarayı’nın önündeki “Salzburg Mirabellplatz (Schloss Mirabell)” durağından 150 numaralı otobüse binmeniz ve Bad Ischl kasabasında “Bad Ischl Bahnhof (Busterminal)” otobüs terminalinde inmeniz gerekiyor. Otobüs yolculuğu 1,5 saat sürüyor.

Bundan sonra iki seçeneğiniz var:

İlki, Bad Ischl Bahnhof’tan yani tren istasyonundan trene binip Hallstatt tren istasyonunda inmek. Bu yolculuk yarım saat sürüyor. Hallstatt’ın tren istasyonu kasabanın içinde değil, gölün diğer kıyısında kalıyor. İstasyona varınca gölün batı yakasındaki Hallstatt kasabasına ulaşmak için “Stefanie” denen feribota binmek gerekiyor. Bilet ücreti kişi başı tek yön 2,5 Euro. Feribot sizi 7 dk sonra kasabadaki Hallstatt Markt iskelesinde bırakıyor. Feribot kalkış saatleri trenlerin varış saatlerine göre düzenlenmiş; yani istasyona vardığınızda çok beklemeden feribota binebiliyorsunuz:

Dönüşte de, Hallstatt Markt iskelesinden kalkıp Hallstatt tren istasyonuna giden feribotun saati treninizin gideceği istikamete göre farklılık gösterecek:

Yani örneğin dönüşte 18:32’de kalkan Salzburg trenine bineceksiniz; o zaman feribot Hallstatt Markt’tan 18:15’te kalkıyor. Ben bu bilgileri feribot hizmetini sunan Hallstättersee – Schifffahrt firmasının websitesinden aldım ve benden sonra giden iki arkadaşım bu bilgiler ışığında ulaşımlarını sorunsuz gerçekleştirdiler. Siz yine de tren istasyonuna vardığınızda saatlerin olduğu bir pano vs varsa fotoğrafını çekin ya da birilerine sorup teyit alın.

Diğer seçeneğiniz de Bad Ischl Bahnhof’tan trene binip Obertraun Dachsteinhöhlen Bahnhof tren istasyonunda inmek. Bu yolculuk da yarım saat sürüyor. Oradan 5 dk’lık bir yürüyüşle “Obertraun Abzw Bahnhof Dachsteinhöhlen” otobüs durağına ulaşabilir ve 543 nolu otobüse binebilirsiniz. Yaklaşık 10 dk sonra “Hallstatt Lahn (Seelände)” otobüs durağında ineceksiniz. Yalnız bu otobüsün saatleri biraz seyrekmiş, ÖBB’nin websitesinden saatleri kontrol edebilirsiniz.

  • Salzburg-Attnang-Puchheim-Hallstatt Rotası

Salzburg’dan trenle 45 dk’da Attnang-Puchheim Bahnhof’a ulaşabilir; oradan da trenle 1 saat 15 dk’da Hallstatt tren istasyonuna varabilirsiniz.

 

Otopark Mevzuları

Kasabanın içine turist olarak aracınızı sokamıyorsunuz. Ayrıca iyi ki de sokamıyorsunuz çünkü araba girmeyen bir yerin büyüsü de bir başka oluyor. Zaten yer sıkıntısının büyük olduğu minik tatlı Hallstatt’ımızda park için kullanılabilecek bir kaç yeri de buranın sakinleri kullanabiliyor.  Aracınızla geldiyseniz kasaba girişindeki otoparkları kullanabilirsiniz. Girişte makineden sarı bir plastik pul alıyorsunuz, çıkışta da otomattan nakit ya da kredi kartıyla ödemenizi yapabiliyorsunuz. Hemen örnek otopark ücretlerini de sıralayalım:1 saat 3,5 Euro, 1-2 saat 6 Euro, 3-6 saat 8 Euro, 7-12 saat 9 Euro ve günlük 12 Euro.

İzlemeye ve yaşamaya doyamayacağınız Hallstatt manzarası

İzlemeye ve yaşamaya doyamayacağınız Hallstatt manzarası

Hallstatt Gölü’nde Gezinti

Feribot & Gondol Turları

  • Hallstäettersee-Schifffahrt Firması

Hallstäettersee-Schifffahrt firmasının Roundtrip South ve Roundtrip North diye geçen feribot turlarına katılarak Hallstatt Gölü’nü keşfedebilirsiniz.

Roundtrip South rotası Hallstatt Markt iskelesinden başlıyor ve Hallstatt Lahn iskelesi, Obertraun ve tekrar Hallstatt Markt şeklinde tamamlanıyor. Tam tur kişi başı 10 Euro; eğer sadece Obertraun’a kadar gideceğim derseniz 7 Euro. Bu hizmet Mayıs ayı sonundan Ekim ayı başına kadar sunuluyor.

Roundtrip North rotası Hallstatt Lahn iskelesinden başlıyor ve feribot Hallstatt Markt iskelesi, Obersee, Untersee ve Steeg’e uğruyor. Tam tur kişi başı 13 Euro; Hallstatt-Obersee arası 7, Hallstatt-Untersee veya Steeg arası 8 Euro. Bu sene Temmuz-Eylül ayları arasında hizmet vermiş.

Eğer tüm gün oradan oraya savrulayım, ister roundtrip yapayım ister tren istasyonu-kasaba arasında kullanayım derseniz tüm gün geçerli bilet ücreti 19 Euro. Rotaların gerçekleştirildiği tarihler, ücretler ve saat çizelgeleri için firmanın websitesini ziyaret edebilirsiniz.

  • NAVIA Zillen-Schifffahrt am Hallstätter See Firması

Hallstatt Gölü’nü keşfetmenin bir diğer yolu da Hallstatt Lahn iskelesinden kalkan NAVIA gondolları. Buradan Obertraun’a düzenli ve karşılıklı servis var. Tek yön 7 Euro, gidiş-dönüş 12 Euro. Obertraun – Bad Goisern/Obersee ya da Hallstatt – Bad Goisern/Obersee arasında gidip gelmek isterseniz telefonla rezervasyon yaptırmanız lazım; düzenli bir servis yok. Bu hizmetler Mayıs ayı başından Eylül ayı sonuna kadar sunuluyor.

Bunun dışında NAVIA, rezervasyon usulüyle 1 saatlik (ücret 15 Euro) ve 2 saatlik (ücret 20 Euro) turlar da düzenliyor. Hatta romantik bir göl gezisi yapmak isterseniz peynir&şarap, kahvaltı, piknik ve ay ışığı temalı turları da var.

Tüm gün geçerli bilet ücreti ise 25 Euro.

Rotalar, saat çizelgeleri, ücretler ve rezervasyon için gerekli bilgiler için firmanın websitesinde yer alan broşürü inceleyebilirsiniz.

Hallstatt Gölü'nde gondol turu

Hallstatt Gölü’nde gondol turu

Elektrikli Tekne ya da Pedallı Kuğu Kiralama – Lake Hallstatt Explorer

Hallstatt seyahatinizi en unutulmaz kılacak anlar kesinlikle elektrikli tekne ya da pedallı kuğu kiralayarak Hallstatt Gölü’nün keyfini sürdüğünüz anlar olacak. Düşünsenize, yanınızda eşiniz, dostunuz, aileniz, kısaca sevdicekleriniz var ve eşsiz bir manzara eşliğinde, masmavi bir gölün ortasında kendi geminizin kaptanısınız! Evlenme teklifi için etkileyici fikirler arayan arkadaşlara da selam olsun; 1 saatine 17 Euro vereceğiniz elektrikli bot sefasıyla sevdiceğinizin “evet”ini garantilersiniz kesin ehehehe.

Gitmeden önce bu işe biz de çok özeniyorduk. Kiralama hizmeti 1 Nisan-30 Eylül tarihleri arasında verildiği için gideceğimiz tarihi bile özellikle ayarlayıp 30 Eylül’e denk getirmiştik. Ama açık konuşmak gerekirse, Hallstatt’a gelirken gördüğümüz kasabalara ve göllere de uğrayabilmek için kendimizi feda ettik ve bu aktiviteyi yapmadan döndük… Planlama kurbanı olduk ne diyelim; diğer kasaba ve gölleri gezmek için ayrıca bir gün ayırabilseydik hem gölde gezebilir hem de diğer yerlerin tadını daha fazla çıkarabilirdik…

Göl turu için bu tatlı pedallı kuğuları kiralayabilirsiniz

Göl turu için bu tatlı pedallı kuğuları kiralayabilirsiniz

Bu arada bizden iki hafta sonra eşiyle Hallstatt’a giden ve üç gün kalan bir arkadaşım gölde tekne kiralayabilmeyi gerçekten çok istiyordu ama tarihleri kaçırdığı için de ancak bir mucize olması gerekiyordu. Neyse ki beklenen mucize gerçekleşmiş ve kaldıkları son gün hava çok güzel olduğu için tekneleri ve kuğuları hizmete sunmuşlar. Bu gibi istisnaları hangi koşullarda yapıyorlar bilmiyorum ama bu işi kafaya koymuşsanız seyahat tarihlerinizi ona göre ayarlayın derim.

Lake Hallstatt Explorer’ı Krumböck diye bir aile işletiyor. Yerlerini haritada işaretledim. Hizmet verdikleri tarihler arasında saat 06:00-20:00 arasında kiralama yapabiliyorsunuz. Ücretler de şu şekilde: 300 W’lık elektrikli tekne 12 (yarım saat)-17 Euro (bir saat), 500 W’lık elektrikli tekne 15 (yarım saat)-20 Euro (bir saat), pedallı kuğu 10 (yarım saat)-15 Euro (bir saat), kürekli tekne 8 (yarım saat)-11 Euro (bir saat).

 

Hallstatt’ta Gezilecek Yerler

Adımınızı attığınız her yerde eşsiz manzaralar sizleri bekliyor...

Adımınızı attığınız her yerde eşsiz manzaralar sizleri bekliyor…

Hallstatt aslında küçük bir kasaba; uçtan uca neredeyse 1,5 km’lik bir mesafeden bahsediyoruz. O yüzden burada geçireceğiniz zaman kısıtlı olsa bile, salına salına yürüyerek kasabanın tamamına yakınını keşfedebilirsiniz. Hele biraz daha zamanınız varsa, Hallstatt seyahatinizden birçok farklı deneyimle dönebilirsiniz. Spoiler gibi olmasın, haydi hep birlikte Hallstatt’ı gezmeye başlayalım!

Salzwelten – Tuz Madeni

Daha önce de bahsettiğim üzere Hallstatt’ın tuz üretimi tarih öncesi dönemlere dayanıyor ve dünyanın en eski tuz madeni burada yer alıyor. İşin en güzel tarafı, madeni Nisan-Kasım sonu arasında rehberli turlar eşliğinde gezmek mümkün. Turun kendisi yaklaşık 70 dk sürse de, maden girişine ulaşım için geçen zamanla birlikte yaklaşık 2 saatinizi ayırmanız gerekiyor. Hatta tur başlamadan önce yarım saat önce orada olmanızı bekliyorlar (nedenini anlamış değilim…), böylece ayırmanız gereken süre 2,5 saati buluyor. Bizim zamanımız kısıtlı olduğu için biz gezemedik ama zamanınız varsa mutlaka bu deneyimi yaşayın deriz.

Maden Salzberg’in (Tuz Dağı) yüksek bir noktasında olduğu için buraya ulaşmanın en mantıklı yolu Salzbergbahn fünikülerini kullanmak. Aksi takdirde, Beinhaus’un arkasındaki merdivenlerden başlayan oldukça dik bir yolda 40 dk kadar hiking yapmanız gerekecek (kendinize kıymayın).

Muhteşem bir renk skalasının arasındaki panoramik füniküler

Muhteşem bir renk skalasının ortasındaki panoramik füniküler

Fünikülerin girişi kasabanın 2 no’lu otoparkına çok yakın; haritada da işaretledim. Bu fünikülerle aynı zamanda birazdan bahsedeceğim Skywalk’a da ulaşıyorsunuz; yani bir taşla iki kuş : ) Yetişkinler için füniküler iniş-çıkış 16 Euro, sadece maden turu 22 Euro, hem füniküler iniş-çıkış hem de maden turu ise 30 Euro. Çeşitli tur ve ulaşım paketleri var; hem tur ve füniküler saatlerini, hem de kendinize en uygun bilet seçeneklerini öğrenmek için buraya; online bilet almak için ise buraya buyrunuz.

Salzwelten'in kasaba içindeki girişi

Salzwelten’in – ve fünikülerin – kasaba içindeki girişi

Biletleriniz elinizde; madene de hiking yaparak ulaşmak yerine panoramik fünikülere binmeyi tercih ettiniz; o zaman muhteşem ağaçların arasında yapacağınız 3 dk’lık tırmanış boyunca Hallstatt Gölü’nü ve kasabayı kuş bakışı seyre dalmaya hazır olun! Doğrusu sırf bu tırmanış deneyimini bile kaçırmak istemezdik ama kasabanın öteki ucunda manzaranın tadını deniz (göl?) seviyesinden çıkarmaya dalınca son fünikülerin çıkış saatine yetişemedik : D

Yukarıya çıktığınızda madenin girişine ulaşmak için hafif eğimli bir yoldan 15 dk kadar yürümeniz gerekiyor. Madende de tüneller boyunca yaklaşık 2 km yürüyeceğinizi göz önüne alırsak ayağınızda rahat bir ayakkabı olması faydalı olacaktır : ) Bu arada aklınızda bulunsun, madenin içi sabit olarak 8 derece sıcaklıkta oluyormuş; her ne kadar kıyafetlerinize tuz yapışmasın diye bir tulum giydirseler de sizi soğuktan koruyor mu bilemiyorum : )

Tur boyunca tüneller arasından yürüyorsunuz, madenin daha alt seviyelerine inmek için iki kere madencilerin tahta kaydıraklarına biniyorsunuz (60 m uzunluğunda olan kaydırakta tıpkı Disneyland’daki gibi fotoğrafınızı da çekiyorlar) ve en sonunda mini bir trene binerek madenden çıkıyorsunuz. Özellikle çocuklu aileler için çok tatlı bir aktivite olacaktır ancak hatırlatmakta fayda var, 4 yaşından küçük çocuklar maalesef tura katılamıyor : ( Ayrıca maalesef tüneller tekerlekli sandalye ile ulaşıma uygun değil : (

Çıkışta biletinizi atmayın; tur kapsamına hemen yakındaki Hallstätter Hochtal’ta (Hallstatt Vadisi diyelim) bulunan antik mezarlığı audioguide eşliğinde gezmek de dahil ; )

Skywalk Seyir Terası

Hallstatt – Dachstein / Salzkammergut bölgesinin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesini sağlayan nefes kesici Alpler panoramasını kendi gözlerinizle görmek isterseniz Salzberg Dağı’nda kurulmuş olan Skywalk seyir terasına mutlaka çıkmalısınız! Kasabanın 350 metre üzerinden, Hallstatt Gölü ve enfes dağ manzarasını içinize çekince bir daha aşağıya inmek istemeyeceğinize adım gibi eminim : )

Skywalk’a ulaşmak için tuz madenine giden Salzbergbahn fünikülerini kullanabilirsiniz. Fünikülerin Nisan-Kasım sonu arasında hizmet verdiğini de hatırlatalım.

Seyir terasına ya da madene çıktıktan sonra acıkanlara da manzara eşliğinde bir öneride bulunalım: güzel görünümlü ve uygun fiyatlı yemekleri, ve tabii ki manzarası için biz Restaurant Rudolfsturm’u listemize almıştık; belki sizler denersiniz : )

Beinhaus – Hallstatt Ossuary – Kemik Evi

Beinhaus, işte bu Katolik Parish Kilisesi'nin yanındaki şapelde yer alıyor

Beinhaus, işte bu Katolik Parish Kilisesi’nin yanındaki şapelde yer alıyor

St. Michael Şapeli’nde bulunan bu “kemik evi” ürkütücü mü ilginç mi karar veremedik. Burada çeşitli dekoratif desenlere boyanmış 1200’den fazla kafatası raflar boyunca sıra sıra dizilmiş duruyor!

Küçük tatlı Hallstatt’ımızda mezarlık için yer sıkıntısı yaşanınca, 1700’lü yıllarda kilise, yeni merhumlara yer açabilmek için mezarlardan kemikleri çıkarmaya başlamış. Kafatasları güneşte kurutulduktan sonra üzerlerinde sembolik dekoratif çizimler yapılıyormuş ve merhumun ismi ile doğum ve ölüm tarihleri yazılıyormuş. Böylece bu kişilerin bir mezarı olmasa bile hep hatırlanmaları sağlanıyormuş. Raflara dizerken de en yakın akrabalarının yanına yerleştiriliyorlarmış.

Bu gelenek 1960’lı yıllarda sona erse de 1983 yılında vefat eden ve son arzusu kemiklerinin buraya konulması olan bir kadının kafatası 1995’te buraya yerleştirilen son kafatası olmuş. Çarmıhın yanındaki altın dişli kafatası da bu kadınınmış.

Beinhaus’u 1 Mayıs- 31 Ekim tarihlerinde 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret etmeniz mümkün. 1 Kasım 2017-2 Nisan 2018 tarihlerinde de pazartesi ve salı günleri hariç 11:30-15:30 arasında ziyarete açıkmış. Giriş ücreti 1,5 Euro.

Central Square Marktplatz

Sırtlarını ağaçlarla iğne oyası gibi işlenmiş bir yamaca yaslamış, balkonlarından ve pencerelerinden çiçekler fışkıran iki katlı rengarenk evlerle kuşatılmış bir meydan burası. Meydanın ortasında Holy Trinity (Baba, Oğul, Kutsal Ruh) sütunu yer alıyor. Evleri arkanıza alıp yüzünüzü bu sütuna (ve hemen arkasında kalan Seehotel Gruner Baum Oteli’ne) döndüğünüzde, hemen sol çaprazda kasabanın o meşhur fotoğraflarında rol çalan sivri kuleli Hallstatt Lutheran Kilisesi’ni göreceksiniz. Kısacası, hangi açıdan bakarsanız bakın, inanılmaz fotojenik ve rengarenk bir ortamdasınız!

Biz gittiğimizde ortamda kazı yaptıkları için keyfini pek süremedik ama siz gittiğinizde mutlaka meydandaki dev çiçek saksılarının yanındaki banklarda bir oturup soluklanın. “Fotoğraf çekmekten helak olduk, açız sususuz yorgunuz” derseniz Marktbeisl Zur Ruth veya Cafe Derbl hem şarj olmak hem de meydanın keyfini sürmek için iyi alternatifler. Bu kafelerde Hallstatt’ın ünlü birası Das Bier’ı da deneyebilirsiniz. 

Son olarak, Christmas Market 8 Aralık 2017’de 11:00-19:00 saatleri arasında bu meydanda kurulu olacak. Tüm meydanın, arkasındaki yamacın ve dev yılbaşı ağacının karlar altındaki hali o kadar büyüleyici ki resmen orada olacakları kıskanıyorum!

Welterbemuseum Hallstatt

Hallstatt’ın kültürü, jeolojik yapısı, tarih öncesi tuz madenciliği, Keltlerden Romalılara kadar kasabayı yurt edinmiş halkları ve 1750 yılında meydana gelen büyük yangın dahil 7000 yıllık geçmişi merak ediyorsanız Welterbemuseum doğru adres. Yetişkinler için giriş ücreti 10 Euro. Diğer giriş ücretlerini ve yıl içinde değişen ziyaret saatlerini incelemek için müzenin websitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Hallstatt Yeme-İçme Rehberi

Karmez Döner: Yurt dışında Türk yemekleri arama huyumuz yoktur. Bilakis, gittiğimiz yerlerin yerel yemeklerini yemek için can atarız. Bu sefer öyle olmadı, Hallstatt’ta soluğu methini çok duyduğumuz Türk dönerci Karmez’de aldık! Kasaba meydanını biraz geçince karşınıza çıkacak bu minik büfenin tavuk dürüm döneri ger-çek-ten çok lezzetliydi. Tek eksiği Das Bier satmıyor olmalarıydı, yoksa on numara beş yıldız olacaktı! 4,9 Euro’luk fiyatıyla karın doyurmak için de oldukça uygun bir seçenek ; )

Cafe Bäckerei Konditorei Maislinger: Burası kasabanın girişine oldukça yakın bir konumda olan tatlı mı tatlı bir fırın-kafe. Raflar dolusu “lebkuchen”leri (zencefilli kekimsi kurabiye) görünce biz başaramadık ama lütfen siz kendinize hakim olunuz; kendi masalınızı yazın dediysek Hansel ve Gratel’i kasdetmedik : D

Yalnız paket olarak satın aldığımız lebkuchenler o kadar efsane çıktı ki keşke bir bavul dolusu alsaymışım diyorum : ( Bayatlamadan sonsuza kadar bizimle kalsınlar diye öyle güzel sakladım ki, döndüğümüzden bu yana neredeyse 2 ay geçmesine rağmen hala kahve eşliğinde ilk günkü hazzı alıyoruz. Fakat rüyadan uyanmamıza çok az kaldı; son lebkuchenimizi onyüzmilyon parçaya böldük, bitmesin diye ne yapacağımızı şaşırıyoruz : D

Burada pastane ürünlerinin yanı sıra kahvaltı ve sıcak yemek de servis ediliyor. Pazar günleri hariç 06:00-22:00 arasında açık.

Hallstatt için listemize aldığımız ama deneme fırsatı bulamadığımız mekanlar

Maik’s Heisse Hutte: Kasabanın hemen girişinde hamburger, şinitzel, sosisli vs fast food satan bir büfe. 11:00-17:00 arasında açık olmasına rağmen biz gittiğimizde kapalıydı.

Brau-Gasthof am Hallstattersee: Karmez’in dönerini yemeseydik kesinlikle buraya giderdik… Yemekleri çok çeşitli ve gerçekten çok leziz gözüküyor. Yaptığımız araştırma sonucu fiyatların da yüksek olmadığını gördük. Kanaviçe işli yastıkları, masa örtüleri ve hatta menüleriyle (!), dantelli sarkıt lambalarıyla iç mekan inanılmaz tatlı. Ama şansınıza hava güzelse gölün hemen yanı başındaki alanlarında, dallarına rengarenk kağıt fenerler asılmış dev bir ağacın altındaki pötikareli masalarını tercih edin deriz. Hiç olmadı bir kahve eşliğinde oturup berrak göle yansımaları vuran Alpleri izlersiniz ; )

Kuğunun olduğu yerde Brau-Gasthof am Hallstattersee'nin bahçesini görebilirsiniz

Kuğunun olduğu yerde Brau-Gasthof am Hallstattersee’nin bahçesini görebilirsiniz

Hallstatt’tan Ne Alınır?

Tuz, tuz, tuz! Tuzdan yapılmış herhangi bir şey! Bir de Hallstatt’ın ünlü birası Das Bier : ) Etrafta çok sayıda hediyelik eşya satan dükkan mevcut, bu konuda hiç sıkıntı çekmezsiniz : )

Hallstatt'ın ünlü birası Das Bier

Hallstatt’ın ünlü birası Das Bier

Tuzu falan boş verin... Bina muhteşem değil mi??

Tuzu falan boş verin… Bina muhteşem değil mi??

Hallstatt hakkında daha fazla fotoğraf için sizleri Instagram hesabımıza ve #yalniziyigezdik_hallstatt etiketimize de bekliyoruz : )