İtalya’nın kuzeybatıdaki topraklarında yer alan Ligurya Bölgesi, Fransa sınırından başlayıp İtalya’nın bir başka bölgesi olan Toskana’ya kadar uzanan kıyı şeridini kapsıyor. Bu kıyı şeridi aynı zamanda İtalyan Rivierası olarak da anılıyor. Türkçe’ye “beş diyar” diye çevirebileceğimiz Cinque Terre ise Ligurya’da bulunan beş köyün oluşturduğu bir bölge. Cinque Terre hakkında genel bilgilere Cinque Terre: İtalyan Rivierası’nın Muhteşem Beşlisi yazımda yer vermiştim. Bence artık tek tek köyleri gezmeye hazırız. Haydi, durağımız Cinque Terre’nin en güney kısmında yer alan Riomaggiore.

Riomaggiore'nin muhteşem renkleri

Riomaggiore’nin muhteşem renkleri

Instagramda, şurda-burda gördüğünüz Cinque Terre fotoğraflarında kadrajın solunda capcanlı kırmızı renkli bir ev görüyorsanız bilin ki bu Riomaggiore’nin o eşsiz marinasının fotoğrafıdır. Denizi karşınıza alıp sol tarafa doğru biraz yukarı çıkarsanız rengarenk evleri arkanıza alacağınız o meşhur pozu verebilirsiniz : ) Kalabalık bastırmadan erken saatlerde gidebilirseniz kadrajınıza kimseler girmeden ister kendinizi ister manzaraları rahat rahat fotoğraflayabilirsiniz. Aksi takdirde zaten küçücük olan bu köyde belirli alanlarda yoğunlaşan turist gruplarından bunalabilirsiniz.

Riomaggiore Plajı

Yukarıda bahsettiğim yerde fotoğraflarınızı çektikten sonra Via San Giacamo boyunca yaklaşık 200 metre yürüdüğünüzde Riomaggiore’nin koca koca taşlardan oluşan minik plajına ulaşacaksınız. Buranın tam adını kavrayabilmiş değilim; bazı yerlerde Spiagga del Paese, bazılarında Spiaggia di Riomaggiore, bazılarında ise Spiaggia Fossola olarak geçiyor. Buraya deniz ayakkabınızı götürmeniz şart. Ayrıca plajda herhangi bir işletme bulunmuyor, yiyecek-içecek takviyenizi yapıp gitmekte fayda var.

Riomaggiore'nin minik marinası

Riomaggiore’nin minik marinası

Riomaggiore’de Görülecek Yerler

Tren istasyonundan çıktığınızda Castello di Riomaggiore kalesini göreceksiniz. Yolu takip ettiğinizde köyün meydanı Piazza Vignaioli’ye ulaşıyorsunuz. Marinanın tersi yönde köyün yokuşlu ana caddesi Via Colombo yer alıyor. Konaklama ve yeme-içme yerlerinin neredeyse tamamı bu cadde etrafında yer alıyor. Köyün kilisesi Chiesa di San Giovanni Battista di Riomaggiore caddenin bitiminde bulunuyor. Kiliseden Via Pecunia boyunca devam ederseniz kaleye ve hemen yanındaki Oratorio di San Rocco kilisesine ulaşabilirsiniz. Buradan deniz manzarasını tepeden izleme şansınız da var.

Piazza Vignaioli

Piazza Vignaioli

 

Riomaggiore’de Yeme-İçme Önerileri

Biz Riomaggiore’de herhangi bir şey yiyip-içmedik. Yine de gitmeden önce fiyatı birkaç Euro’yu geçmeyecek şekilde güzel şeyler yiyip içebileceğimiz yerlerin bir listesini yapmıştık:

  • Mamma Mia! Take Away – Kızarmış deniz ürünleri
  • Tutti Fritti – Kızarmış deniz ürünleri
  • Il Pescato Cucinato – Kızarmış deniz ürünleri
  • Panificio Rosi – fırın ürünleri, özellikle focaccia
  • K&Pris Pizzeria Pinseria – pizza
  • Da Paolino – dilim pizza, focaccia
  • Old School Riomaggiore Gelateria & Snack Shop – dondurma
  • Fuori Rotta – Manzara eşliğinde şarküteri tabağı tarzında yiyecekler

 

Riomaggiore Konaklama Tüyoları

Eğer Cinque Terre seyahatiniz boyunca Riomaggiore’de konaklayacaksanız ve oteliniz Cinque Terre milli park otoritesi tarafından çevre dostu olarak belirlenmiş bir otelse Cinque Terre Card satın alırken size özel ayrı bir indirim uygulanacak. Bilet fiyatlarını şuradan, kaldığınız yerin çevre dostu olup olmadığını ise şuradan kontrol edebilirsiniz.

Cinque Terre ve Ligurya hakkında anlatacaklarımız bitmedi! Blog yazılarımıza Cinque Terre etiketinden topluca ulaşabilirsiniz!

Cinque Terre ve Ligurya’dan daha fazla fotoğraf için sizleri Instagram hesabımıza ve #yalniziyigezdik_cinqueterre ve #yalniziyigezdik_ligurya etiketlerimize de bekliyoruz : )