İtalya’nın kuzeybatıdaki topraklarında yer alan Ligurya Bölgesi, Fransa sınırından başlayıp İtalya’nın bir başka bölgesi olan Toskana’ya kadar uzanan kıyı şeridini kapsıyor. Bu kıyı şeridi aynı zamanda İtalyan Rivierası olarak da anılıyor. Türkçe’ye “beş diyar” diye çevirebileceğimiz Cinque Terre ise Ligurya’da bulunan beş köyün oluşturduğu bir bölge. Cinque Terre hakkında genel bilgilere Cinque Terre: İtalyan Rivierası’nın Muhteşem Beşlisi yazımda yer vermiştim. Bence artık tek tek köyleri gezmeye hazırız. Haydi, şimdiki durağımız Manarola!

 

Manarola’da Görülecek Yerler

Manarola tren istasyonunda indiğinizde köyün merkezine bir tünelden geçerek ulaşıyorsunuz. Tünel bitiminden sola döner dönmez teras gibi bir alan göreceksiniz. Buradan köyün marinaya çıkan ana caddesi Via Renato Birolli’yi ve cadde boyunca sıralanmış rengarenk evleri tepeden görebilirsiniz.

Manarola ile tren istasyonunu bağlayan tünel

Manarola ile tren istasyonunu bağlayan tünel

 

Terastan Via Renato Birolli manzarası

Terastan Via Renato Birolli manzarası

Bar La Plancia’ya ulaştığınızda, aşağıya doğru inen yolu takip ederseniz Marina di Manarola’ya çıkıyorsunuz. Buradan yolu takip ederseniz karşılaşacağınız manzara tam olarak şu:

Manarola - Cinque Terre

Manarola – Cinque Terre

Biraz ilerlediğinizde yol bitiyor ve merdivenler sizi Manarola’nın en güzel manzaralı kafesi Nessun Dorma’ya çıkarıyor. Manarola fotoğraflarında sıkça göreceğiniz beyaz şemsiyeli, deniz ve köy manzaralı kafe burası. Buranın şarküteri tabağı, bruschetta gibi atıştırmalık tarzda yiyecekleri ve kokteylleri meşhur. Fiyatlar ortalama seviyede diyebiliriz; kokteyller 7-8 Euro, bruschetta’lar da 8 Euro. Biz çok erken saatlerde gittiğimiz için henüz açılmamıştı, bir daha da özellikle gitmedik açıkçası.

Nessun Dorma'dan Manarola manzarası

Nessun Dorma’dan Manarola manzarası

Bar La Plancia’dan marinaya değil de yukarı çıkan yolu takip ettiğinizde ise köyü tepeden izleyebileceğiniz mezarlığa, yani Cimitero di Manarola’ya varıyorsunuz.

Tünelden çıktığınızda, yukarıda bahsettiğim şekilde marina gitmek yerine hemen sağa dönerseniz köyün diğer ana caddesi Via Antonio Discovolo boyunca yürüyebilir, sonunda köyün kilisesi Chiesa di San Lorenzo’ya ulaşabilirsiniz.

Marinadan mezarlık ve Nessun Dorma'nın bulunduğu tepeyi izleyebilirsiniz

Marinadan mezarlık ve Nessun Dorma’nın bulunduğu tepeyi izleyebilirsiniz

Manarola Plajı

Manarola’nın özel bir plajı yok. Denize girmek isteyenler marinadaki kayalıklardan giriyor. Güneşlenmek için de çözüm, kayıklar için yapılmış beton rampa : ) Denizin derin olduğunu hatırlamakta fayda var.

 

Manarola’da Yeme-İçme Önerileri

Biz Manarola’da herhangi bir şey yiyip-içmedik. Yine de gitmeden önce fiyatı birkaç Euro’yu geçmeyecek şekilde güzel şeyler yiyip içebileceğimiz yerlerin bir listesini yapmıştık:

  • Nessun Dorma – atıştırmalık yiyecekler, kokteyller
  • Trattoria dal Billy – yemek fiyatları ortalama 10-15 Euro, manzaralı
  • Trattoria La Scogliera – yemek fiyatları ortalama 10-15 Euro
  • La Cambusa – dilim pizza, focaccia
  • Gelateria 5 Terre – dondurma

 

Cinque Terre ve Ligurya hakkında anlatacaklarımız bitmedi! Blog yazılarımıza Cinque Terre etiketinden topluca ulaşabilirsiniz!

Cinque Terre ve Ligurya’dan daha fazla fotoğraf için sizleri Instagram hesabımıza ve #yalniziyigezdik_cinqueterre ve #yalniziyigezdik_ligurya etiketlerimize de bekliyoruz : )