İtalyan Rivierası’nın “beş diyarı” Cinque Terre köylerini gezmeye devam ediyoruz. Üçüncü durağımız Corniglia! Kaçıranlar ve Cinque Terre hakkında genel bilgilere ulaşmak istiyorum diyenleri öncelikle Cinque Terre: İtalyan Rivierası’nın Muhteşem Beşlisi yazıma davet ediyorum.

Corniglia’nın merkezi aslında tepelerde. Tren istasyonundan merkeze gitmek için Scalinata Lardarina adı verilen merdivenler boyunca 350’den fazla basamak çıkmanız gerekiyor. Ulaşım zorluğu genelde turistlerin burayı pas geçmesine neden oluyor.

Merdiven çıkmayı gözünüz yemiyorsa ya da sağlığınız elvermiyorsa kendinizi bu güzel köyden mahrum bırakacak değilsiniz elbette. İstasyon-köy merkezi arasında yerel ulaşım sağlayıcısı ATC’nin otobüsleri işliyor. Cinque Terre Card’ınız varsa bu otobüsü ücretsiz kullanabilirsiniz. Zaman çizelgesine ATC’nin websitesinden ulaşabilirsiniz; duraklarda da bu çizelgeler asılı.

ATC otobüs saat çizelgeleri

ATC otobüs saat çizelgeleri

Corniglia’da Görülecek Yerler

Köyün tepelerde olması eşsiz manzaraları garantiliyor tabii ki. Merkeze çıktığınızda otobüs durağının bulunduğu cadde Via Stazione‘yi kuzeybatı yönünde takip ederseniz renkli evleri karşınıza alacağınız ilk muhteşem manzara da karşınıza çıkıyor. Bizim listemize aldığımız ancak gitmediğimiz Cecio Ristorante Camere‘de ortalama 10-15 Euro’ya bu manzaraya karşı yemek yemeniz mümkün.

En soldaki sarı bina Cecio Ristorante Camere

En soldaki sarı bina Cecio Ristorante Camere

 

Ve karşı tepenin manzarası...

Ve karşı tepenin manzarası…

Durakta indikten sonra Via Fieschi‘ye girdiğiniz anda sizi muhteşem dondurmacı Gelateria Corniglia karşılayacak. Buranın iki spesiyali var: birincisi Granita di Limoni, yani limonlu karlamaç (evet slushy ya da granita’nın Türkçe’si buymuş); ikincisi ise benim favorim fesleğenli-limonlu gelato (basilico e limone). Sıcak havalarda bünyeye efsane bir ferahlık hissi veriyor.

Böyle bir ferahlık yok - Gelateria Corniglia

Böyle bir ferahlık yok – Gelateria Corniglia

Gelatonuzu yiye yiye Via Fieschi boyunca yürüdüğünüzde, Cecio’nun bulunduğu yerden izlediğiniz renkli evlerin arasına karışmış oluyorsunuz. Burada bir çok kafe, restaurant ve hediyelik eşya dükkanı bulunuyor. Kısa bir süre sonra köyün ana meydanı Largo Taragio‘ya varıyorsunuz. Ana meydan dediysek gözünüzde büyütmeyin; burası aslında Oratorio di Santa Caterina Kilisesi‘nin bulunduğu küçücük bir alan.

Largo Taragio, Corniglia

Largo Taragio, Corniglia

Meydanı geçip cadde boyunca yürümeye devam ederseniz sonunda panoramik seyir terasına varıyorsunuz. Burada alabildiğine uzanan bir deniz manzarasına doğru kollarınızı açabilirsiniz. Manzaraya karşı bir aperitivo patlatalım derseniz Bar Terza Terra imdadınıza yetişecek. Bizzat denemedik ama görseller güzel, yorumlar iyi. Aperitivo için kişi başı yaklaşık 10 Euro’luk bir bütçe ayırmalısınız.

Bar Terza Terra'da manzaralı masayı kapmaya bakın!

Bar Terza Terra’da manzaralı masayı kapmaya bakın!

Corniglia Plajı

Corniglia deniz seviyesinin epey yukarısında kurulu olduğu için temelde bir plajı da yok. Tren istasyonun altında kalan bölgede taşlık bir alandan denize girilebiliyormuş ancak bu alana inen merdivenlerin son kısmı hasar görmüş. Bu kısımları tahta merdivenle telafi ettiklerini okudum ama bence böylesi bir maceraya atılmaya hiç gerek yok. İlla ki Corniglia’da denize gireyim diyorsanız köyde marina tabelalarını takip ederek merdivenlerle ulaşacağınız bir kayalık alan daha mevcutmuş.

Panoramik seyir terası, Corniglia

Panoramik seyir terası, Corniglia

Corniglia’da Yeme-İçme Önerileri

Gitmeden önce fiyatı birkaç Euro’yu geçmeyecek şekilde güzel şeyler yiyip içebileceğimiz yerlerin bir listesini yapmıştık:

  • Pan e Vin Bar – sandviç, bruschetta, şarküteri tabağı
  • Km 0 – sandviç
  • Caffè Matteo – sandviç
  • A´Caneva – dilim pizza, focaccia
  • Alberto Gelateria – dondurma
  • Terra Rossa – manzaraya karşı aperitivo
  • Food And Sea Trattoria – yemek fiyatları ortalama 7-12 Euro
  • Osteria A Cantina De Mananan – yemek fiyatları ortalama 15 Euro
  • Enoteca Il Pirun – yemek fiyatları ortalama 8-12 Euro

Cinque Terre ve Ligurya hakkında anlatacaklarımız bitmedi! Blog yazılarımıza Cinque Terre etiketinden topluca ulaşabilirsiniz!

Cinque Terre ve Ligurya’dan daha fazla fotoğraf için sizleri Instagram hesabımıza ve #yalniziyigezdik_cinqueterre ve #yalniziyigezdik_ligurya etiketlerimize de bekliyoruz : )