İtalyan Rivierası’nın “beş diyarı” Cinque Terre köylerini gezmeye devam ediyoruz. Dördüncü durağımız Vernazza! Kaçıranlar ve Cinque Terre hakkında genel bilgilere ulaşmak istiyorum diyenleri öncelikle Cinque Terre: İtalyan Rivierası’nın Muhteşem Beşlisi yazıma davet ediyorum.

Tren istasyonundan çıkar çıkmaz Vernazza’nın ana caddesi Via Roma ve devamı Via Visconti’de bulacaksınız kendinizi. Bu caddeler boyunca sıra sıra dizilmiş rengarenk evlerin altında restaurantlar, kafeler ve hediyelik eşya mağazaları yer alıyor.

Hediyelik kedi gelmiştir : )

Hediyelik kedi gelmiştir : )

Birkaç metre sonra buranın en meşhur yeme-içme mekanı olan Lunch Box’ı göreceksiniz. Gerçekten kutu kadar küçük bir kafe burası ama dışarıdaki masalarında oturması keyifli, tabii oturma parası “coperto” aldıklarını unutmamakta fayda var. Dilerseniz take-away de alabiliyorsunuz. Lunch Box’ın olayı istediğiniz malzemeden yaptırabileceğiniz sandviçler ve sıkma meyve suları. Her bir malzemenin fiyatı kafenin içindeki dev tabelalarda yazıyor; siz de istediklerinizi söyleyip sandviçiniz oluşturabiliyorsunuz. Fiyatlar makul. Ben burada sadece bankoda bir espresso içtim.

Lunch Box, Vernazza

Lunch Box, Vernazza

Via Visconti boyunca devam ettiğinizde köyün meydanı Piazza Guglielmo Marconi’ye ulaşıyorsunuz. Meydan köyün marinasına açılıyor. Burada minik bir plaj (Spiaggia Vernazza) ve teknelerin demirlediği bir liman (Porto di Vernazza) yer alıyor. Meydanın en ucunda yer alan Santa Margherita di Antiochia Kilisesi, etraftaki rengarenk evler ve marina bir puzzle’ın parçaları gibi birleşiyor ve enfes bir manzara oluşturuyor. Bu manzarayı mutlaka tepeden izlemenizi öneririm.

Vernazza'nın her köşesi ayrı bir tablo

Vernazza’nın her köşesi ayrı bir tablo

Liman tarafının tepelerinde köyün kalesi Castello Doria bulunuyor. Buraya marinadan başlayan merdivenlerle ulaşabilirsiniz.

 

Vernazza’nın Tepeden Görülen Muhteşem Manzarası

Aslında köyü tepeden izleyeceğiniz nokta Vernazza- Monterosso arasındaki trekking rotasının başlarında bir yerde. Bu rotaya girmek için Cinque Terre Card’ınızın olması gerekiyor. Tren istasyonunun hemen yanında bulunan merdivenlerin başında rotanın başlangıcının burası olduğuna dair bir tabela var zaten. Birkaç dakika merdiven tırmandığınızda kartınızı göstererek yola devam edeceğiniz bir kontrol noktası çıkıyor karşınıza.

Ücretli rotalarda Cinque Terre Trekking Card'ınızı göstermeniz gerekiyor

Ücretli rotalarda Cinque Terre Trekking Card’ınızı göstermeniz gerekiyor

Yolun devamında Vernazza’nın o kartpostal manzarası çıkacak karşınıza. Burada durup bol bol fotoğraf çekin derim. Trekking rotasına devam edip etmemek ise size kalmış. Köyü yine tepeden ancak farklı bir açıdan izlemek isterseniz Ristorante Bar La Torre’nin bulunduğu yere de çıkabilirsiniz.

Manzara muhteşem değil mi?!

Manzara muhteşem değil mi?!

Vernazza Plajları

2011 yılında gerçekleşen sel felaketi marinadaki plaja ilave kayalık bir plajın daha oluşmasına neden olmuş. Via Visconti üzerinde buraya ulaşmak için bir geçit olduğunu okumuştum ama oradayken bu bilgiyi teyit etmek aklıma gelmedi. Ristorante Bar La Torre’den bu plajı görebiliyorsunuz.

Spiaggia Vernazza

Spiaggia Vernazza

Vernazza’da Yeme-İçme Önerileri

Gitmeden önce, Vernazza’da fiyatı birkaç Euro’yu geçmeyecek şekilde güzel şeyler yiyip içebileceğimiz yerlerin bir listesini yapmıştık:

  • Gelateria Vernazza – dondurma
  • Gelateria Il Porticciolo – dondurma
  • Pizzeria Fratelli Basso – pizza
  • Panificio Focacceria di Gino – fırın
  • Ananasso Bar – meydanda, marinanın yanı başında oturup aperitivo yapabileceğiniz bir mekan
  • Il Pirata delle Cinque Terre – yemek fiyatları ortalama 10-15 Euro
  • Ristorante Belforte – yemek fiyatları ortalama 12-17 Euro, marina manzaralı bir restaurant
  • Ristorante Il Gambero Rosso – yemek fiyatları ortalama 12-17, marinada bulunan bir restaurant
Gelateria Vernazza

Gelateria Vernazza

Cinque Terre ve Ligurya hakkında anlatacaklarımız bitmedi! Blog yazılarımıza Cinque Terre etiketinden topluca ulaşabilirsiniz!

Cinque Terre ve Ligurya’dan daha fazla fotoğraf için sizleri Instagram hesabımıza ve #yalniziyigezdik_cinqueterre ve #yalniziyigezdik_ligurya etiketlerimize de bekliyoruz : )